Top Channel/ Lufta do të ngadalësojë Shqipërinë! Parashikimi: Pritet që niveli i inflacionit të ulet
30/07/2022 19:44

Ekonomia shqiptare do të ngadalësohet këtë vit si pasojë e luftës në Ukrainë. Janë këto parashikimet e agjencisë ndërkombëtare të vlerësimit Standard & Poor’, e cila edhe në rishikimin e saj të fundit për ekonominë e vendit konfirmon vlerësimin aktual në B+ dhe me perspektivë të qendrueshme. Megjithatë, agjencia vlerëson se ekonomia shqiptare nuk është e ekspozuar drejtpërdrejt nga lufta, gjë e cila sipas saj kufizon ndikimin e fortë në ekonomi. Ndërsa inflacioni që në qershor arriti në 7.4% më i larti në 20 vjet, sipas Standard and Poor’s do të vijojë të qëndrojë i lartë mesatarisht në 6.4% përgjatë këtij viti, për t’u ulur gradualisht në vijim, ndikuar edhe nga masat e bankës së shqipërisë me ndërhyrjen në politikën monetare. Për shkak të krizave të njëpasnjëshme dhe situatës së përgjithshme ekonomike aktuale ku rreziqet janë shtuar, agjencia ndërkombëtare parashikon që edhe konsolidimi fiskal do të jetë i ngadaltë dhe vë theksin te menaxhimi i borxhit publik. Ulja e tij duhet të jetë prioritet kryesor i qeverisë thekson agjencia që sipas saj autoritetet duhet të zbatojnë rregullat e ligjit organik të buxhetit për ta mbajtur ate në nivele të qëndrueshme.

Top News – Ndryshojnë sërish çmimet e karburanteve/ Bordi-Ndikim ka pasur dhe kursi i dollarit
24/09 15:44
Top Channel/ Rritet çmimi i energjisë/ Nga familjarët do mblidhen 15.5 milionë euro
23/09 19:41
Top News – ERE vendos, rritet çmimi i energjisë/ Nga 1 tetori, 42 lekë kush harxhon mbi 800 kw/h
23/09 18:11
Top Channel/ Rritet çmimi i energjisë. Mbi 800 kilovat do paguhet 4.4 herë më shtrenjtë
23/09 15:25
Top Channel/ Po blejmë më pak makina! Rritja e çmimeve, 6 mijë mjete më pak këtë vit
22/09 12:29
Top Channel/ Borxhet, 129 milionë euro/ Detyrimet e qeverisë dhe vendorëve thellohen
21/09 15:19
Top Channel/ Defiçit 280 mld lekë! Në gusht u rritën eksportet, por importet janë 2 herë më të larta
19/09 19:54
Top Channel/ Shtrenjtohen shtëpitë e reja. Në Tiranë, nga 850 deri në 5 mijë euro metri katror
17/09 15:26
Top Channel/ Euro zbret në 116.5 lekë/ Barazohet me dollarin në këmbimin me lekun
15/09 19:52
Top News- Ndryshojnë çmimet e ushqimeve/ Bordi i Transparencës vendos për miellin dhe sheqerin
09/09 21:16
Top Channel/ Shtohen Kreditë e buta/ Së shpejti do shpallet lista fituese me 600 emra
09/09 19:54
Top Channel/Energji me panele diellore.Rama me biznesin:Do ndihmojmë,por s’do ketë shkëmbim energjie
09/09 15:15
Top Channel/ Nuk rritet energjia për familjet, mbi 800 kWh energjia do paguhet me çmimin e tregut
08/09 12:03
Top Channel/ Air Albania në telashe/ Bloomberg: Afër falimentit. Pezullohet aktiviteti tregtar
07/09 20:01
Top Channel/ Paketë e dytë ndihmëse/ Kompensim për panelet dhe energjinë deri 800 kwh
05/09 19:41
Top News-Bien çmimet në botë, pse jo në Shqipëri!/Inflacioni vjetor në Shqipëri arriti në 7.5%
03/09 16:33
Top Channel/ Energjia, po vjen dimër i vështirë. Çmimet janë rritur
03/09 15:16
Top News-Euro fillon të ‘marrë frymë’ pas rënies!/Rritet kursi i këmbimit, leku në të njëjtat pozita
03/09 14:07
Top Channel/ Energjia konsumohet më pak! Do rritet fatura për ata që shpenzojnë mbi 800 kw në muaj
31/08 19:53
Top News-Situatë e pazakontë, krizë e rritje çmimesh/Tkurren edhe depozitat, 568 milionë lekë më pak
31/08 17:04