Top Channel/ Liderët e BE-së mblidhen në Bruksel: Kosova e Serbia të zbatojnë marrëveshjen e Ohrit!
23/03/2023 12:14

Krerët e BE-së mblidhen sot në Bruksel për një samit dy ditor të fokusuar tek Ukraina, forcimi i ekonomisë europianem emigracioni dhe energjia, por ku një vend të vecantë do të ketë dhe cështja e Kosovës e Serbisë. Nga kryeqyteti belg, udhëheqësit e bllokut europian do t`I përcjellin të dy vendeve mesazhin e qartë se palët duhet të zbatojnë ato për të cilat kanë rënë dakord në takimin e Ohrit. Përfaqësuesi i lartë i BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell do të raportojë për këtë cështje në samit. Ujdia e Ohrit pritet të jetë pjesë e konkluzioneve të takimit të nivelit të lartë. “Këshilli Europian mirëpret marrëveshjen e arritur në dialogun e lehtësuar nga Bashkimi Europian për aneksin për implementimin e marrëveshjes për rrugën drejt normalizimit të raporteve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe u bën ftesë të dyja palëve që në mënyrë të përshtatshme dhe me mirëbesim të implementojnë obligimet e tyre përkatëse“, thuhet në këtë tekst. Për këtë temë ishte diskutuar edhe më herët gjatë javës, në takimin e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së. Borel raportoi edhe aty, duke folur për i një “status quo të ri“ në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, që do të sigurojë kalimin nga një fazë e krizave, në një fazë të zbatimit te ujdise.Shumë shtete të BE-së e kanë mirepritur marrëveshjen e arritur në Ohër, dhe kanë kërkuar që fokusi tani të drejtohet tek implementimi.

Top News- KFOR ul armët e luan me serbët / Përpjekja për çtensionim të situatës në Veri
06/06 17:06
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 14:49
Top News – Escobar dhe Lajçak ‘azil’ në Kosovë / Vazhdojnë takimet me përfaqësuesit politikë
06/06 14:33
Top Channel/ Escobar e Lajçak takojnë Osmanin/ Takime me krerët e opozitës dhe Listën Serbe
06/06 12:41
Top Channel/ SHBA dhe BE kërkojnë zgjedhje/ Escobar e Lajçak në mision për të ulur tensionet
06/06 12:24
Top Channel/ Kurti i pabindur, Escobar: “Kosova të na tregojë çfarë do, s`po e kuptojmë”!
06/06 11:52
Top News – Tre kërkesa për Albin Kurtin / Lajçak dhe Escobar sjellin propozimin ndërkombëtar
06/06 11:28
Top News – Këngë nacionaliste serbe në Zveçan / Qindra protestues para objekteve komunale
06/06 10:31
Top Channel/ Escobar dhe Lajçak në Kosovë, nis takimi me Osmanin në Presidencë
06/06 10:19
Top Channel/ Nuk ka marrëveshje/ Kurti refuzon kërkesat e Lajçak dhe Escobar
06/06 09:23
Top News – Qindra trupa të NATO-s mbërrijnë në Kosovë/ Aleanca sjell ushtarë shtesë pas tensioneve
05/06 21:25
Top News – BE planifikon takim Kurti –Vuçiç/ Pas takimit me Vjosa Osmanin në Moldavi
05/06 20:42
Top News – “Hetoni sulmet serbe ndaj gazetarëve’, CPJ apel Kosovës
05/06 20:42
Top News – Rinumërimi i votave të 14 Majit/ Në Rrogozhinë nuk ndryshon gjë, do hapet edhe Belshi
05/06 20:41
Top Channel/ Gazeta gjermane: Politikat e Kurtit, në përputhje me planet serbe për destabilizim
05/06 19:56
Top Channel/ Lajçak dhe Escobar sot në Prishtinë/ Ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 15:29
Top Channel/ BE: Gati të organizojmë takim Kurti-Vucic, por të piqen një herë kushtet!
05/06 15:11
Top News – Serbët në Zveçan bllokojnë makinën e Policisë së Kosovës, ndërhyn KFOR-i
05/06 14:08
Top Channel/ Tensionet në veri të Kosovës, KFOR-i heq telat me gjemba në komunën e Zveçanit
05/06 13:29
Top Channel/ Lajcak dhe Escobar sot në Prishtinë/ Ndërkombëtarët ndërhyjnë për krizën në veri
05/06 12:56