Top Channel/ Lajçak, vizitë në Prishtinë/ Takim me kryeministrin Kurti dhe drejtuesit e opozitës
27/06/2022 19:48

Pas ndërmjetësimit të marrëveshjes për energjinë elektrike, i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, po qëndron në Kosovë. Vizitën e tij e filloi me takim të mbyllur me Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, ku më pas u tha se është diskutuar për dialogun dhe udhërrëfyesin për zbatimin e marrëveshjeve për energjinë. Nga Zyra e Kryeministrit thonë se para Lajçak, i pari i ekzekutivit shprehi gatishmërinë për të zbatuar këtë udhërrëfyes. Ndërkaq, Lajçak ditë më parë deklaroi se ndaj Ballkanit Perëndimor po bëheshin padrejtësi, kështu që pritej të diskutohej edhe për çështjen e liberalizimit të vizave, një gjë e tillë nuk u konfirmua nga asnjëra palë. Megjithatë, zhgënjimi nga Bashkimi Evropian është i dukshëm në Kosovë. Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës thotë se nuk pret asgjë nga vizita e emisarit të BE-së dhe kërkon diskutim me Qeverinë për çështjen e vizave.

Top News/ Sulme kibernetike ruse në Kosovë/ Hovenier: SHBA e gatshme që t’iu mbështesë
14/06 08:00
Top News/ Kosova i vendos sanksione Rusisë. Qeveria miraton masat ndëshkuese të Bashkimit Europian
13/06 17:19
Top News/ Walker takon Kurtin në Prishtinë / ‘Vij si mik i Kosovës dhe si mik i Kryeministrit’
13/06 17:18
Top Channel/ “Penalizim” për Kosovën? Ambasadori amerikan: Njohja, jo kusht për hyrjen në BE!
13/06 11:59
Top Channel/ “Borrell do rekomandojë heqjen e masave për Kosovën”, Bislimi citon raportin!
13/06 11:55
Top News/ Marshi i sakrificave për liri. Kosova shënon 25-vjetorin e çlirimit
12/06 18:32
Top News/ Nga UÇK-ja te FSK dhe Ushtria e Kosovës…1500 trupa parakalojnë në 25 vjetorin e çlirimit
12/06 17:26
Top Channel/ Nga Rambujeja tek Kumanova e bombardimet e NATO-s, si e fitoi Kosova lirinë!
12/06 15:05
Top News/ Kur e mira triumfoi mbi të keqen…Kosovë, kuvendi në seancë solemne në ditën e çlirimit
12/06 14:32
Top News/ Çerek shekulli liri, 1500 pjesëtarë të FSK-së dhe Policisë së Kosovës në parakalim
12/06 14:10
Top News/ Ushtria e ardhshme e Kosovës marshon në Prishtinë, 25 vite nga çlirimi
12/06 14:10
Top Channel/ Edhe Gjermania “kundër” Kurtit? Ambasadori: Shpronësimi në veri, jo sipas ligjit!
12/06 12:25
Top Channel/ 25 vjetori i clirimit, Klinton video për Kosovën: Falenderues për 25 vjet paqe!
12/06 12:17
Top Channel/ “Hyrja e NATO-s tregoi që bota s`e harroi Kosovën”, Osmani i drejtohet parlamentit!
12/06 12:12
Top News/ Kosova feston Ditën e Çlirimit / 25 vite nga hyrja e trupave të NATO-s në vend
12/06 12:08
Top Channel/ “Kosova të ruajë aleancat perëndimorë”, D`Alema: “Ende larg qëllimit të Rugovës”!
11/06 12:13
Top News/ ‘Vëllanë e kam në Tiranë’/ Krisjet me Kurtin, Rama: Interesi kombëtar i pari
10/06 22:42
Top Channel/ PDIU përkujton gjenocidin grek, Idrizi: Përkujtojmë madhështinë e një treve…
10/06 19:54
Top Channel/ Rama në Prishtinë, shmang Kurtin. Shkon në takimin e IDK, zyra e Kurtit: E ftuam…
10/06 19:42
Top Channel/ Rama nderohet me një çmim në Prishtinë, publikohen momentet e takimit
10/06 18:05