Top Channel/ “Kundër frymës së normalizimit”, BE reagon për mbylljen e degëve të bankës serbe
21/05/2024 20:53

Bashkimi Evropian e konsideron veprim kundër frymës së normalizimit të marrëdhënieve me Serbinë mbylljen e gjashtë njësive të “Bankës Postare Kursimore” të Serbisë në veri të Kosovës. Në një komunikim për shtyp, blloku tha se veprimet e pabashkërenduara të njërës prej palëve vënë në rrezik zbatimin e marrëveshjes për normalizim si dhe “rrezikojnë bisedimet e vazhdueshme për një zgjidhje të përkohshme për personat e prekur negativisht nga rregullorja e Bankës Qendrore të Kosovës për pagesat me para në dorë”. BE thekson se statusi i strukturave dhe shërbimeve të mbështetura nga Serbia “parashihet të zgjidhet në dialogun e lehtësuar nga BE-ja si dhe në ndërlidhje me themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe”. Edhe Departamenti amerikan i Shtetit shprehu zhgënjimin për operacionin e djeshëm të policisë së Kosovës, duke thënë se “ky veprim nuk ishte i bashkërenduar me partnerët ndërkombëtarë” dhe se ai “përshkallëzon tensionet”. Banka Postare Kursimore është institucion financiar që ka shpërndarë pagesat e Beogradit për qytetarët serbë në Kosovë. Policia tha se gjatë operacionit të djeshëm janë konfiskuar “rreth një milionë e 600 mijë euro, 74 milionë e 700 mijë dinar, 19 mijë e 500 franga, 13 mijë e 800 dollar amerikan, 40 dollar australian si dhe dokumente dhe prova tjera”. Banka Postare Kursimore tha në një reagim se fondet personave që kanë llogari në këtë institucion janë të sigurta dhe se të gjithë punonjësit e Bankës qëndrojnë në marrëdhënie pune. Pamjet: AFP

Top News/ Kurban Bajrami në Kosovë / Thirrje për mbrojtjen e atdheut, unitet dhe solidaritet
16/06 12:01
Top Channel/ “Mbroni atdheun, bëni fëmijë”! Kosovë, klerikët japin mesazhe për paqe
16/06 11:58
Top News/ Detaje nga armatimi në veri të Kosovës!/ Ishte në adresë të 3 terroristëve në kërkim
15/06 12:40
Top Channel/ Policia e Kosovës, tjetër “mësymje” në veri: Konfiskohen armë, lidhje me Banjskën!
15/06 12:08
Top News/ Sulme kibernetike ruse në Kosovë/ Hovenier: SHBA e gatshme që t’iu mbështesë
14/06 08:00
Top News/ Kosova i vendos sanksione Rusisë. Qeveria miraton masat ndëshkuese të Bashkimit Europian
13/06 17:19
Top News/ Walker takon Kurtin në Prishtinë / ‘Vij si mik i Kosovës dhe si mik i Kryeministrit’
13/06 17:18
Top Channel/ “Penalizim” për Kosovën? Ambasadori amerikan: Njohja, jo kusht për hyrjen në BE!
13/06 11:59
Top Channel/ “Borrell do rekomandojë heqjen e masave për Kosovën”, Bislimi citon raportin!
13/06 11:55
Top News/ Marshi i sakrificave për liri. Kosova shënon 25-vjetorin e çlirimit
12/06 18:32
Top News/ Nga UÇK-ja te FSK dhe Ushtria e Kosovës…1500 trupa parakalojnë në 25 vjetorin e çlirimit
12/06 17:26
Top Channel/ Nga Rambujeja tek Kumanova e bombardimet e NATO-s, si e fitoi Kosova lirinë!
12/06 15:05
Top News/ Kur e mira triumfoi mbi të keqen…Kosovë, kuvendi në seancë solemne në ditën e çlirimit
12/06 14:32
Top News/ Çerek shekulli liri, 1500 pjesëtarë të FSK-së dhe Policisë së Kosovës në parakalim
12/06 14:10
Top News/ Ushtria e ardhshme e Kosovës marshon në Prishtinë, 25 vite nga çlirimi
12/06 14:10
Top Channel/ Edhe Gjermania “kundër” Kurtit? Ambasadori: Shpronësimi në veri, jo sipas ligjit!
12/06 12:25
Top Channel/ 25 vjetori i clirimit, Klinton video për Kosovën: Falenderues për 25 vjet paqe!
12/06 12:17
Top Channel/ “Hyrja e NATO-s tregoi që bota s`e harroi Kosovën”, Osmani i drejtohet parlamentit!
12/06 12:12
Top News/ Kosova feston Ditën e Çlirimit / 25 vite nga hyrja e trupave të NATO-s në vend
12/06 12:08
Top Channel/ “Kosova të ruajë aleancat perëndimorë”, D`Alema: “Ende larg qëllimit të Rugovës”!
11/06 12:13