Top Channel/ Kopshtet urbane të Rios prodhojnë ushqim të shëndetshëm për të varfrit
21/05/2022 22:43

I vendosur në një nga ‘favelat’ më të varfra të Rio de Janeiro, kopshti komunitar Manguinhos, konsiderohet nga më të mëdhenjtë në Amerikën Latine. Mbjelljet e para në të u bënë në 2013, në një parcelë toke ku strehoheshin përdoruesit e drogave. Sot këto kopshte ushqejnë rreth 800 familje me produkte të shëndetshme e me çmime të lira, edhe pse diçka e tillë tashmë është mjaft e rrallë. Historia e vogël e suksesit vjen në një kohë kur vendi shqetësohet për inflacionin dhe pasigurinë e furnizimit me fertilizuesit bujqësorë nga Rusia. Megjithse shpesh zona konsiderohet si e komanduar nga trafikantët e drogave, kopshtet e saj të ushqimit i kanë përmirësuar reputacionin. "Qëllimi im është të bëj që ushqimi organik të mos jetë vetëm për të pasurit," thotë Julio Cesar Barros, një nga drejtuesit e kopshtit, duke iu referuar ushqimeve të shtrenjta të Copacabana e Ipanema. Kopshtet e Manguinhos kanë nisur aktivitetin e tyre në 2006 dhe janë vlerësuar nga disa organizata ndërkombëtare si nga më të mirët në botë ne profilin e tyre. Pamjet: AFP

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22