Top Channel/ Kongresit të Drejtshkrimit, 50 vite nga hartimi i rregullave për gjuhën letrare
10/11/2022 15:29

Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe është një nga ato ngjarje madhore, që sikundër Kongresi i Alfabetit i Manastirit, ka zënë vend tashmë jo vetëm në historinë e gjuhësisë shqiptare, por edhe në historinë e popullit shqiptar. Tashmë në 50 vjetorin e tij një konferencë jubilare e nderoi këtë kongres. Kongresi i Drejtshkrimit sanksionoi përfundimisht fizionominë e variantit letrar (standard) të gjuhës shqipe, që ishte arritur përgjithësisht në praktikën gjuhësore disavjeçare. Por shqipja e sotme nuk është më e njëjta dhe sfida të reja e kanë përfshirë atë.

Top Channel/ Dita e kujtesës/ Në Shqipëri mbijetuan 3750 hebrenj
25/01 20:03
Top Channel/ Piktorët e peizazhit/ Edicioni i tetë i takimit “Plein Air”
24/01 19:58
Top Channel/ Teatri i ri Kombëtar, Altin Basha: Bashkëpunime me Teatrin e Kosovës dhe ato rajonale
24/01 15:36
Top Channel/ Komedia “Profesionisti” shfaqet në skenën e rinovuar të teatrit ‘Petro Marko’ në Vlorë
21/01 15:51
Top Channel/ “Librat” ankohet për bibliotekat/ Kërkojnë mbështetje në tregun evropian dhe botëror
20/01 19:56
Top Channel/ Festivali i posterit/ Edicioni i dytë i festivalit “Prishtina” zhvillohet në Tiranë
19/01 19:55
Top Channel/ Playback Theater në fundjavë shfaqja “Luba” në Teatrin eksperimental
17/01 15:41
Top Channel/ Enciklopedia shqiptare/ Mblidhet redaksia e përbashkët Shqipëri-Kosovë
16/01 19:57
Top Channel/ Pema 500-vjeçare/ Banorët e Drizarit kërkojnë ta shpëtojnë nga tharja
16/01 12:42
Top Channel/ Enciklopedia shqiptare/ Mblidhet redaksia e përbashkët Shqipëri-Kosovë
16/01 12:38
Top Channel / Shfaqet “Profesionisti”/ Histori diktature në Teatrin “Bylis”
15/01 13:46
Top Channel/ Klasikët në opera/ Koncerti simfonik nesër në teatrin e operas
13/01 19:56
Top Channel/ Fatos Kongoli mbush 79 vjeç/ Shkrimtari i njohur feston mes miqsh
12/01 15:33
Top Channel/ Teatri i Durrësit bën 70 vjet/ Shfaqet dokumentari me historinë e institucionit
12/01 12:39
Top Channel/ Kolonat zanore të filmave. U luajtën nga orkestra e TKOB
11/01 12:35
Top Channel/ ‘Shtëpia e artit’/ Pogradec, krijohet për artistët dhe është falas
10/01 13:02
Top Channel/ Ballo me maska/ Ekspozitë e piktorit Ilir Bala
10/01 13:01
Top Channel/ Ekspozitë e artistes italo-shqiptare. Suela Niosi, Mes dashurisë për artin dhe Durrësin
09/01 13:45
Top Channel/ Muzeu i ikonografisë “Onufri”/ Shtohen vizitorët, në një vit 40.057 të huaj e vendas
08/01 12:41
Top Channel/ Vajzat që ende qëndisin! Punimet më dorë pasioni i Valbonës nga Lezha
07/01 21:32