Top Channel/ “Kishte frikë nga “Black Hawk Down”, Biden urdhëroi trupat të mos dilnin nga aeroporti!
24/08/2021 14:30

Joe Biden u kishte thënë krerëve ushtarake se ngurronte t`i jepte OK-in zhvendosjes së trupave amerikane jashtë perimetrit të aeroportit të Kabulit nga frika e përsëritjes së ndonjë tragjedie të tipit “Black Hawk Down”. Në një video konferencë javën e kaluar, sipas mediave britanike, Biden kishte bërë komente negative mbi shpejtësinë me të cilën ra qeveria afgane dhe u tha komandantëve të tij se donte që të fokusoheshin tek garantimi i sigurisë së aeroportit. Gjatë episodit tragjik të luftës civile në Somali në 1993, 18 ushtarë amerikane dhe dy ushtarë të Kombeve të Bashkuara u vranë pasi dy helikopterë Black Hawk me të cilët udhëtonin, u qëlluan e u rrëzuan nga rebelët. Përpjekjes së Shteteve të Bashkuara dhe vendeve aleate për të tërhequr shtetasit e tyre dhe ndihmësit afganë në aeroportin e kontrolluar nga Shtetet e Bashkuara në Kabul dhe jashtë Afganistanit mund të jetë duke i mbaruar koha. Ka mbetur vetëm më shumë se një javë nga afati i 31 gushtit për tërheqjen ushtarake nga Afganistani e dhjetëra mijëra qytetarë perëndimorë dhe afganë që mbështetën përpjekjet amerikane, janë zhvendosur drejt Aeroportit Ndërkombëtar Hamid Karzai me shpresën se do të kalojnë përmes portave të tij, por në shumicën e rasteve ka qenë e vështirë, në mos e pamundur të kaloheshin pikat e kontrollit të talebanëve që rrethojnë perimetrin e aeroportit.

Top Channel/ Zjarrfikësit e policia në gatishmëri pas përmbytjeve të rënda në Siçili
25/10 22:10
Top Channel/ Ushtria shtyp protestën indigjene kundër grupit zvicerjan të minierave në Guatemala
25/10 22:09
Top Channel/ Transportuesja gjigante e kimikateve digjet në brigjet e Kanadasë
25/10 22:08
Top News- Të harrura në kohë / Zbulohen vullkane të reja rreth Santorinit
25/10 21:14
Top Channel/ Gara me makina pa shoferë, drejtohet nga algoritmi që e bën mjetin të ecë me 218 km/orë
25/10 20:48
Top News- ‘BE, fajtorja e vetme’/‘Der Spiegel’ paralajmëron konflikt të ri në Ballkan
25/10 20:11
Top News- BE ndarje ideologjike për Kosovën/Ish-diplomati shpjegon përplasjet brenda unionit
25/10 20:09
Top News-BE do të ketë ushtrinë e saj…/Planet e unionit alarmojnë NATO-n
25/10 19:11
Top News – Rritet çmimi i ‘bagetës’-s / Alarm i kuq në Francë për bukën simbol
25/10 19:08
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07