Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05/2022 17:17

Patriarku Ekumenik Bartolomeu ka dhënë një nga intervistat e rralla të “Sto Kentro” të ERT1 dhe gazetarit George Kouvaras . Shenjtëria e tij i referohet në intervistën e tij luftës në Ukrainë, qëndrimit të Kishës Ortodokse Ruse, rolit të Patriarkanës Ekumenike dhe Hagia Sophia. I pyetur për qëndrimin e Kishës së Rusisë dhe Patriarkut të Moskës , Kirilit, ndaj luftës, Patriarku Ekumenik nënvizoi: “ Nuk do të ishte e mundur që të gjitha Kishat të mos dënonin dhunën, luftën. Por kisha ruse na zhgënjeu . Nuk doja që Kisha e Rusisë dhe Vëllai Patriarku Kiril të ishin ky përjashtim tragjik. Nuk e di si mund të justifikohet në ndërgjegjen e tij. Si do ta justifikojë, si do ta gjykojë historia . Ai duhej të qëndronte në këmbë. Sepse dikush mund të kundërshtojë presionin e Presidentit Putin. Ajo duhet të reagojë ndaj pushtimit të Ukrainës dhe të dënojë luftën siç bënë të gjithë primatët e tjerë ortodoksë. Nuk e bëri, kjo është në dëm të tij dhe më vjen shumë keq. Mund të kemi pasur dallime të tjera, atë të njohur për autoqefalinë e Kishës së Ukrainës, ndryshimin që kemi prej shekujsh, sepse Kisha Ruse po shikon primatin e Kostandinopojës, duke minuar themelet e fronit të Kostandinopojës, por unë prisja. që vëlla Cirili në këtë moment krize, historik, t'i qëndrojë përballë rrethanave . Në nevojë për të sakrifikuar fronin e tij, për t'i thënë Putinit: "Zoti President, nuk mund të pajtohem me ju, jap dorëheqjen, largohem".. A do ta futë në burg? "Unë nuk e di se çfarë do të kishte bërë Presidenti Putin nëse Patriarku do të kishte reaguar ndaj planeve të tij, por kjo është ajo që ne, vëllezërit e tjerë Prelat, do të prisnim ."

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22