Top Channel/ ‘Kërkoj falje’, ushtari rus pendohet për vrasjet në Ukrainë në gjyq
19/05/2022 18:05

Të enjtën e u mbajt seanca e dytë gjyqësore ndaj ushtarit rus, Vadimi Shishimarin në Ukrainë. 21 vjecari i kërkoi falje një të veje ukrainase për vrasjen e burrit të saj. Ky është gjyqi i parë për krimet e luftës pas pushtimi rus në 24 shkurt. “Unë e pranoj fajin tim dhe ju kërkoj të më falni, edhe pse nuk do ta bëni, e di që jam fajtor dhe kërkoj falje për gjithcka që kam bërë. “ Vadim Shishimarin, u deklarua fajtor për vrasjen e një civili 62-vjeçar të paarmatosur në fshatin verilindor të Ukrainës, Chupakhivka, më 28 shkurt, ndërsa dha detaje se si e kreu krimin. "Ne donim të ndryshonim vendndodhjen e trupave tona për ndihmë, të bënim një kolonë të re dhe të transportonim të plagosurit në Rusi. Rrugës kur po ecnim Makeev pa atë njeri. Unë nuk doja të qëlloja, por si u kthye dhe filloi të më urdhëronte me një ton kërcënues për të qëlluar. Unë nuk e pashë viktimën në atë kohë. E pashë atë vetëm kur u afruam dhe qëllova, duke e vrarë.” Prokurorët ukranias tashmë kërkojën dënim për jetë për ushtarin rus, ndërsa gjyqi është shtyrë sërish për të premten në orën 11 të mëngjesit me orën lokale. Gjyqtarët e shtynë gjyqin duke thënë se ushtari Vadim Shishimarin nuk ishte “gati” për një “debat” gjyqësor. Pamjet: AFP

Top News-“Grushti i shtetit në Rusi ka nisur”/CIA tregon “gjeneralët” që duan të rrëzojnë Putin
25/06 21:43
Top News – Erdogan kërcënon me vdekje zjarrvënësit/ Turqia “digjet” prej ditësh, largohen pushuesit
25/06 19:37
Top Channel/Rikthehen “Inkasit” me Zotin Diell, vërshojnë turistët në Peru!
25/06 16:51
Top News- Putin shkarkon gjeneralët e luftës/Presidenti merr në dorë komandën e ushtrisë në Ukrainë
25/06 15:38
Top News-SHBA kërkon hapjen e negociatave!/Shqipëria dhe Maqedonia kanë plotësuar kushtet
25/06 15:33
Top Channel/Romë, greva nuk ndalon fluturimet: Kompanitë low cost, shkaku i trazirave!
25/06 15:25
Top Channel/Tentojnë kalimin në enklavën spanjolle, vdesin 18 emigrantë: Ranë nga muri rrethues!
25/06 15:22
Top Channel/Gjendet destrojeri i zhdukur amerikan: Në këtë thellësi, nuk qe zbritur ndonjëherë!
25/06 15:13
Top News- Pse Perëndimi ka nevojë për Erdogan!/Presidenti turk do të ‘përcaktojë’ fituesin e luftës
25/06 13:50
Top News- Europa përgatitet për dimër të vështirë/Plani i BE nëse Rusia ndërpret gazin
25/06 13:50
Top News- Gratë mësojnë si të përdorin Kalashnikovin/Gati për hyrjen e ushtrisë ruse në qytet
25/06 13:48
Top News – Antony Blinken mobilizon NATO-n /Nga samiti në Madrid tek përgatitjet e Shqipërisë
25/06 13:34
Top News – ‘Integrimi në BE, një pilulë antidepresive’/Rama, një mesazh për Europën dhe Moskën
25/06 13:04
Top Channel/ “Boll më”, ndërhyjnë amerikanët-DASH: Hapni negociatat me Tiranën e Shkupin!
25/06 12:57
Top News- Putin, i lumtur që nuk u hapën negociatat/BE përballet me kritika të forta për Ballkanin
25/06 12:56
Top Channel/Sulm terrorist në Novergji, dy të vdekur: Sulmohet bari i homoseksualëve!
25/06 11:49
Top Channel/Përmbysja e të drejtës së abortit, protesta në SHBA: Nis mbyllja e klinikave!
25/06 11:40
Top Channel/ Raportuesja për Kosovën: Samiti BE-Ballkani perëndimor, dështim total!
25/06 11:39
Top News- Masakër në një lokal nate në Oslo/Viktima dhe të plagosur, anulohet parada e LGBTQI
25/06 11:32
Top News- Vladimir Putin përgjigjet për grurin/A po shkakton Rusia krizë globale ushqimore
25/06 11:26