Top Channel/ Karnavalet zbukurojnë Korçën, marrin pjesë 30 grupe nga Shqipëria e Ballkani
03/06/2023 22:07

Korça e çeli sezonin turistik veror me organizimin e Festivalit të Karnavaleve. Edhe pse në një ditë me shi maskat dhe kostumet shumëngjyreshe i dhanë atmosferë qytetit që çdo verë risjell këtë traditë. 30 grupe nga Shqipëria dhe Ballkani u bënë pjesë e karnavaleve të Korçës duke eczr dhe performuar në bulevardin kryesor të qytetit e më pas në sheshin para katedrales Për Korçën karnavalet kanë një rëndësi të veçantë ndaj aktorja Ilda Pepi tregon se kostumin e saj e realizoi vetë. Ajo këte vit kishte zgjedhur simbolikën e shqiponjës Të rinjtë korçarë që veshin kostumet janë të shumtë dhe çdo vit i bashkohen paradës duke performuar me dëshirë krah atyre që vijnë nga shtetet e tjera

Top Channel/ Kult Art në edicionin e pestë/ Gjirokastër, një festë kushtuar artizanatit dhe traditës
30/09 12:52
Top Channel/ Festivali i orkestrave të harqeve/ Edicioni i tetë zhvillohet në Elbasan
30/09 12:29
Top Channel/ “Emocione, jeta ime në këngë”/ Koncert me këngët e Mogol në Tiranë
29/09 19:59
Top Channel/ “Kujtime nga Kina 1967”! Ekspozitë e skulptorit Mumtas Dhrami
29/09 12:30
Top Channel/ Festivali i kërcimit bashkëkohor! Sot e nesër premiera “Gravity” me Angelin Preljocajt
27/09 19:57
Top Channel/ “Fati i marrë”/ Shkrimtari Besnik Mustafaj prezanton romanin e tij të ri
26/09 19:57
Top Channel/ Kërcimi bashkëkohor/ Rikthehet festivali ndërkombëtar
25/09 15:34
Top Channel/ Festivalet e filmit në Tiranë / Veliaj: Traditë e bukur në qytet
24/09 14:45
Top Channel/Ekspozitë në Pogradec/“Mio, bashkëkohësit dhe artistët e rinj”, 55 punime nga 42 artistë
24/09 13:34
Top Channel/ Tirana me syrin e një turisti! Ekspozita e piktorit Gjergj Meta
23/09 20:16
Top Channel/ Muzikë estoneze! 40 artistët e grupit koral interpretojnë muzikë tradicionale
23/09 12:40
Top Channel/ Ekspozitë për masakrën në Bucha! Shpallet fituese në festivalin e fotografisë
23/09 12:36
Top Channel/ Çmimi “poeti Laureat”/ Këtë vit janë 10 kandidatë që do të përzgjidhen
21/09 19:42
Top Channel/ Revolta e Spaçit/ Dokumentari kushtuar rebelimit treditor të të burgosurve politikë
21/09 15:33
Top Channel/ Edhe arti do treg pune/ Më pak të interesuar për art, por nuk ndodh vetëm në Shqipëri
20/09 19:56
Top Channel/ “Përrallë nga e kaluara”/ Filmi është zgjedhur pjesë e festivalit “Lumiere Classics”
19/09 16:36
Top Channel/ Po studiojmë më pak art?/ Në fakultetin e muzikës më pak të interesuar
19/09 15:24
Top Channel/ Kolonia e piktorëve/ Mblidhen në Ulqin 65 piktorë nga rajoni
18/09 19:54
Top Channel/ “Ku jeni ju”/ Rikthimi i fotografit zviceran pas 31 vitesh në Shqipëri”
15/09 19:57
Top Channel/ Ekspozita e fundit e Ardian Devollit, “Gjurmë” e hapur deri më 23 shtator
14/09 21:56