Top Channel/ Inva Mula dorëzon 2 pianot dhuratë për liceun artistik ”Jan Kukuzeli”
24/03/2022 16:44

Dy piano të reja i janë dhuruar liceut artistik ”Jan Kukuzeli” të Durrësit nga 200 artistë nga Shqipëria dhe Kosova, të cilët u bënë bashkë në një koncert bamirësie, pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019 në Durrës. Pianot iu dorëzuan sot stafit pedagogjik nga sopranoja Inva Mula. ”Është vetëm fillimi dhe synojmë që bashkëpunimin e vyer ta çojmë edhe më tej”, u shpreh sopranoja e mirënjohur shqiptare, nismëtare e fushatës. Të pranishmit vlerësuan këtë nismë që u vjen në ndihmë nxënësve, artistë të ardhshëm dhe lehtëson ndjeshëm procesin e mësimdhënies në këtë instrument kaq të dashur. Nga liceu artistik ”Jan Kukuzeli” ndër vite kanë dalë emra të njohur të skenës botërore, duke nisur nga Florian Vlashi, Olen Çezari, Gëzim Myshketa e shumë të tjerë. Inva Mula së bashku me të tjerë artistë u ngjiten në skenë, në një mbrëmje humanitare për të prekurit nga tërmeti, që goditi vendin tonë. Ftesës së sopranos iu bashkuan artistë nga fusha e muzikës dhe aktorë të shumtë, të cilët u solidarizuan për të mbledhur fonde në ndihmë të të prekurve nga tërmeti. Paralel me koncertin e mbajtur në Tiranë u zhvillua dhe një tjetër në Prishtinë, ndërsa dhurimet u konkretizuan me blerjen e dy pianove dhuratë për këtë shkollë.

Top Channel/ Riparohet kulla e dëmtuar/ Durrës, ndërtesa antike u shemb gjatë tërmetit
29/06 20:02
Top Channel/ Zbulime të reja në Durrës/ Ekspedita shqiptaro-franceze zbulon dëshmi të antikitetit
29/06 15:35
Top Channel/ Java e kulturës spanjolle, piktorët realizojnë muralen në fakultetin e Gjuhëve të Huaja
29/06 15:34
Top Channel/ Veshjet popullore/ Bylyre Jashari tregon si e ruan traditën kolonjare
26/06 13:28
Top Channel/ Ekspozita “Gjama”/ Nagip Tashi nderon figurat e kombit
26/06 13:02
Top News – Iris Canaj, jeta artistike në vend / Ëndrra ime, një rrugë dedikuar artistëve të rrugës
26/06 10:05
Top Channel/ “Viva la vita”, ekspozita e artistes që vuan nga parkinsoni
25/06 12:35
Top Channel/ Art në hapësira publike, qeveria jep 200 milionë lekë për vendosjen tyre në rrugë
24/06 15:33
Top Channel / “The Animals” në Tiranë/ Grupi i famshëm britanik i viteve ’60 këndojnë hitet botërore
23/06 16:20
Top News – Humb jetën prodecentja e njohur/ Një muzë inspirimi që la pas mesazhe motivuese
23/06 16:09
Top Channel/ “Sensitive”, ekspozitë e piktores Anila Hetoja
22/06 15:37
Top Channel/ Skulpturat e Korçës, dëmtohen punimet në parkun “Rinia”
22/06 12:46
Top Channel/ Ëndrra e një nate vere, kryevepra e Shekspirit vihet në skenë në Amfiteatrin e Durrësit
22/06 12:44
Top Channel/ Djemtë e Detit/ Rikthehen në skenë në një koncert homazh për Gentian Demaliaj
19/06 12:56
Top Channel/ Artistë me aftësi ndryshe. Koncerti në skenën e Amfiteatrit të Parkut të Liqenit
18/06 12:38
Top Channel/ Ngjyra të ndaluara/ Agim Rada kthen shtëpinë në muze për artistët e dënuar në diktaturë
17/06 19:57
Top Channel/ Dramë shqiptare, aktore ukrainase/ Korçë, në skenë ngjitet edhe një aktore ukrainase
17/06 16:16
Top Channe/ Lidhja e Prizrenit në foto/ Vlorë,ekspozita kushtuar personaliteteve të lëvizjes se 1878
17/06 16:02
Top Channel/ Sunny Hill vjen në Tiranë, Dukagjin Lipa largon koncertin nga Prishtina
15/06 16:50
Top Channel/ Ekspozitë e Petraq Papës/ “Acta Urbana” sjell imazhet e pullave dhe kartëmonedhave
15/06 13:03