Top Channel/ Ikonat e rralla/ Ekspozohen për herë të parë pas restaurimit
21/05/2022 15:45

7 ikona janë ekspozuar për herë të parë nga koleksioni i rallë i muzeut të Artit Mesjetar në Korçë. Të përzgjedhura nën tematikën Veglat muzikore në Artin e Ikonografisë Bizantine ato janë restauruar dhe sjellë për herë të parë për syrin e publikut në një ekspozitë duke dëshmuar kështu një tjetër aspekt të artit të kësaj periudhe ku përdorimi i instrumentave lidhej ngushtësisht me religjionin. Ajo që mbetet e rëndësishme është dokumentimi i këtyre gjurmëve përmes penelatave nga piktorët e njohur të kohës.

Top Channel/ Riparohet kulla e dëmtuar/ Durrës, ndërtesa antike u shemb gjatë tërmetit
29/06 20:02
Top Channel/ Zbulime të reja në Durrës/ Ekspedita shqiptaro-franceze zbulon dëshmi të antikitetit
29/06 15:35
Top Channel/ Java e kulturës spanjolle, piktorët realizojnë muralen në fakultetin e Gjuhëve të Huaja
29/06 15:34
Top Channel/ Veshjet popullore/ Bylyre Jashari tregon si e ruan traditën kolonjare
26/06 13:28
Top Channel/ Ekspozita “Gjama”/ Nagip Tashi nderon figurat e kombit
26/06 13:02
Top News – Iris Canaj, jeta artistike në vend / Ëndrra ime, një rrugë dedikuar artistëve të rrugës
26/06 10:05
Top Channel/ “Viva la vita”, ekspozita e artistes që vuan nga parkinsoni
25/06 12:35
Top Channel/ Art në hapësira publike, qeveria jep 200 milionë lekë për vendosjen tyre në rrugë
24/06 15:33
Top Channel / “The Animals” në Tiranë/ Grupi i famshëm britanik i viteve ’60 këndojnë hitet botërore
23/06 16:20
Top News – Humb jetën prodecentja e njohur/ Një muzë inspirimi që la pas mesazhe motivuese
23/06 16:09
Top Channel/ “Sensitive”, ekspozitë e piktores Anila Hetoja
22/06 15:37
Top Channel/ Skulpturat e Korçës, dëmtohen punimet në parkun “Rinia”
22/06 12:46
Top Channel/ Ëndrra e një nate vere, kryevepra e Shekspirit vihet në skenë në Amfiteatrin e Durrësit
22/06 12:44
Top Channel/ Djemtë e Detit/ Rikthehen në skenë në një koncert homazh për Gentian Demaliaj
19/06 12:56
Top Channel/ Artistë me aftësi ndryshe. Koncerti në skenën e Amfiteatrit të Parkut të Liqenit
18/06 12:38
Top Channel/ Ngjyra të ndaluara/ Agim Rada kthen shtëpinë në muze për artistët e dënuar në diktaturë
17/06 19:57
Top Channel/ Dramë shqiptare, aktore ukrainase/ Korçë, në skenë ngjitet edhe një aktore ukrainase
17/06 16:16
Top Channe/ Lidhja e Prizrenit në foto/ Vlorë,ekspozita kushtuar personaliteteve të lëvizjes se 1878
17/06 16:02
Top Channel/ Sunny Hill vjen në Tiranë, Dukagjin Lipa largon koncertin nga Prishtina
15/06 16:50
Top Channel/ Ekspozitë e Petraq Papës/ “Acta Urbana” sjell imazhet e pullave dhe kartëmonedhave
15/06 13:03