Top Channel/ Holandë, super jahti 100 metra i gjatë, “ngec” në kanal!
23/04/2021 15:50

Nuk ndodh përditë që një super jaht 100 metra i gjatë të kalojë në kanalet e ngushta të Holandës, por fotografi Tom van Oossanen qëlloi fatmirësisht aty për të dëshmuar momentin e rrallë kur Project 817, i ndërtuar nga kompania holandeze Feadship, u transportua nga kantieri i saj detar Kaag Island në Roterdam. Fotot e realizuara me mjaft mjeshtëri nga van Oossanen treguan sesi jahti, një ndër më të mëdhenjtë të prodhuar në 2021-shin, kalon përmes shtëpive e kishave, ndërsa turma kureshtarësh e ndjekin të mahnitur rrugëtimin e tij. Kjo është një rrugë që ndiqet edhe për jahte të tjera, por të paktë janë ata që e përshkojnë kur kanë përmasa si ato të Projektit 817. Po si ia dolën të manovronin kaq mirë një anije të tillë në vende kaq të ngushta? Duhet shumë punë dhe përqëndrim, rrëfen Oossanen, sipas të cilit ndonjëherë mund të nevojitet gati një orë për të kaluar poshtë një ure.

Top News – Mashtrimi vdekjeprurës i Izraelit/ Si e shkatërruan sistemin nëntokësor të hamasit
14/05 22:00
Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57