Top Channel/ Grumbullimi i paprecedent i trupave ruse në Arktik, ekspertët: po i ndihmon moti!
04/05/2021 17:21

Rusia po grumbullon një fuqi të paprecedëntë trupash në Arktik, sic u dëshmua edhe nga pamjet satelitore të publikuara disa ditë më parë. Duket se pikërisht në këtë rajon ajo po teston dhe armët e vetë më të reja, e ndihmuar sic thonë ekspertët nga kushtet e zbutuara klimatike për shkak të ngrohjes globale, të cilat kanë bërë që një pjesë e akujve të shkrijnë, duke hapur edhe më shumë lundrimin në ujrat polare. Imazhet satelitore të siguruara për CNN nga kompania e teknologjisë hapësinore Maxar dëshmuan më herët se ka një shtim të vazhdueshëm të bazave ushtarake ruse dhe pajisjeve në vijën bregdetare të vendit në Arktik, bashkë me depot nëntokësore ku mbahen silurët e fuqishëm bërthamorë Poseidon dhe armë të tjera të reja të teknologjisë së lartë. Pajisjet ruse në Veriun e Epërm përfshijnë dhe avionë bombardues e MiG31BM, si dhe sisteme të reja radarësh pranë bregdetit të Alaskës. Arktiku po ngrohet thuajse dy herë më shpejt se pjesa tjetër e globit. Shtresa e akullit atje është holluar, duke bërë që vëmendja ndaj këtij rajoni të shtohet. Por ndërsa Rusia e ka nisur me kohë ndërtimin e flotës së anijeve të saj akullthyese e sot numëron mbi 40 të tilla, rojet bregdetare amerikane kanë vetëm 2, një prej të cilave madje është e vjetëruar, thotë eksperti I cështjeve detare, profesor Rockford Witz, sipas të cilit mungesa e akullthyeseve polare po minon aftësinë e Amerikës për të vepruar në Arktik.

Top Channel/ Vritet kreu i Xhihadit në Gaza, Hamasi: “Gati të sulmojmë Tel Avivin”!
18/05 11:03
Top News – Merkel, Kurtit: Jemi pranë jush/ Në fokus dialogu me Serbinë e liberalizimi i vizave
17/05 21:48
Top Channel/ Artileria izraelite bombardon Gazën pa diskriminim, nga zona kufitare Sderot
17/05 21:21
Top Channel/ Forcat izraelite bllokojnë hyrjen në Sheikh Jarrah në Jerusalem, pas sulmit me makinë
17/05 21:21
Top Channel/ Presidenti Macron mirëpret homologun egjiptian për krizën e Lindjes së Mesme
17/05 21:20
Top Channel/ Palestinezët rekuperojnë trupin e viktimës mes zjarrit të sulmeve ajrore në Gaza
17/05 21:15
Top Channel/ Zyrtarët në Indi evakuojnë zonat bregdetare para ciklonit ‘monstruoz’ – Pa koment
17/05 21:15
Top Channel/ Sulmi ajror izraelit ndez në flakë Rripin e Gazës – Pa koment
17/05 21:12
Top Channel/Demonstruesit pro-palestinezë në Pakistan djegin flamurët izraelitë &amerikanë në Karaçi
17/05 21:12
Top News – Gati një shi raketash mbi Izrael/ Hamas premton bombardim masiv të qyteteve izraelite
17/05 21:06
Top News – ‘Ta shpëlajmë’ virusin me birrë/ Britanikët gati për në pub, Xhonson: Ok por…kujdes!
17/05 20:05
Top News – Raketat fluturojnë në qiell/ Babai përpjekje maksimale të mbrojë fëmijën
17/05 20:04
Top News – Greqia dashurohet me ‘Iron Dome’/ Athina do ‘kupolën e hekurt’ për mbrojtje nga Turqia
17/05 20:04
Top News – Gaza, asgjësohet Abu Harbeed/ Izraeli ‘lan hesapet’ me autorin e shumë atentateve
17/05 20:03
Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11