Top Channel/ Gjermania “i shpall luftë” Rusisë: pezullohet certifikimi i gazsjellësit rus!
16/11/2021 16:36

Rregullatori federal gjerman i energjisë vendosi të ndalojë përkohësisht procesin e miratimit të gazjesllësit rus “Nord Stream 2”, një vendim ky që me të gjithë gjasat do të shkaktojë zemërim të madh në Moskë. Rusia kërkon që përmes këtij gazsjellësi, të furnizojë Gjermaninë me gaz natyror. Agjencia Federale e Rrjetit gjerman njoftoi se është pezulluar procedura e certifikimit të gazsjellësit punimet e të cilit tashmë kanë përfunduar. Rregullatori gjerman e argumentoi lëvizjen e tij duke thënë se “certifikimi do të ishte i mundur vetëm nëse do të ishte i organizuar sipas ligjit gjerman”. Ndërkohë, agjensia pretendon se një degë e krijuar për të administruar pjesën gjermane të gazsjellësit nuk i plotësonte kushtet për të qenë një "operator i pavarur transmetimi". Ky vendim vjen në një kohë kur Europa përballet me një krizë të energjisë dhe rritjen e ndjeshëm të cmimit të saj. Ndërkohë, kontinenti i vjetër një të tretën e furnizimeve me gaz e ka nga Rusia, e cila është akuzuar së fundi se po i përdor burimet e saj të energjisë si armë politike. Kritikët thonë se gazsjellësi do të rrisë varësinë energjetike të BE-së nga Rusia, dhe do ti krkojë Moskës mundësinë që të anashkalojë Ukrainën, duke e privuar nga miliarda dollarët që përfiton në vit si tarifa tranziti.

Top Channel/ India shfaq forcën ushtarake në paradën e Ditës së Republikës
26/01 21:55
Top Channel/ Ambasadori i ri i SHBA prezanton kredencialet te presidenti Erdogan
26/01 21:55
Top Channel/ Ministria ruse e mbrojtjes shfaq ngrijten e gjuajtësve SU-35 drejt Bjellorusisë
26/01 21:54
Top Channel/ Delegacioni taliban del nga hoteli në Oslo pas bisedimeve ‘humanitare’
26/01 21:54
Top News- Rusia dërgon luftanijet pranë BE/20 nëndetëse dhe raketa në Detin e Zi
26/01 20:21
Top News- Vendi ballkanik, bazë për NATO/Hap dyert për ushtarët perëndimorë po u pushtua Ukraina
26/01 20:21
Top Channel/ Shpërthimi i fuqishëm në Athinë, flet dëshmitari: Makina ‘fluturoi’ dy korsi më tutje
26/01 19:19
Top Channel/ Raketa e Space X del nga kontrolli/ Raketa Falcon 9 më 4 mars do përplaset me Hënën
26/01 19:14
Top News- Si e bleu armën 17 vjeçari vrasës!/ Kushton 5 mijë dollarë, prodhohet në SHBA
26/01 18:57
Top News- Pse Putin po i afrohet Italisë/Lëvizja e Rusisë përpara pushtimit të Ukrainës
26/01 18:19
Top News- Rusia gjen aleat të pushtojë Ukrainën/SHBA kërcënon seriozisht shtetin evropian
26/01 17:48
Top News – Mafia shqiptare në mes të Ekuadorit/Si janë organizuar dhe si funksionojnë bandat
26/01 16:24
Top Channel/ “Kurrë më luftë”. Papa Françesku” Lutuni për paqen në Ukrainë
26/01 16:07
Top News –E armatosur me raketa Poseidon e torpedo/’Bisha e detit’ e Vladimir Putin, gati për luftë
26/01 15:58
Top News – Blen snajper ‘për të mbrojtur’ vendin / Nëna ukrainase, gati për luftë me ushtrinë ruse
26/01 15:51
Top News – Masakër në Itali, 5 të vrarë me armë/Autori vetëvritet, mes viktimave dhe dy fëmijë
26/01 15:43
Top News – Mur 350 milionë eurosh në kufi / Polonia ‘blindon’ vijën ndarëse me Bjellorusinë
26/01 15:43
Top News – Nëse Rusia i pret gazin Evropës / SHBA e Australia në ndihmë, furnizime edhe nga Katari
26/01 15:31
Top News – Peshkatarët ‘luftë’ me Putinin / Rusia stërvitje pranë Irlandës, peshkarexhat në protestë
26/01 15:23
Top News – ‘Ta gjejmë ne para Kinës!’ / Ushtria amerikane në ethe për F-35 e rrëzuar në det
26/01 15:21