Top Channel/ Franca i “shpall luftë” Anglisë: “Na goditët pabesisht, prisni përgjigjen”!
20/09/2021 12:36

Zemërimit të Francës nga pakti AUKUS, ende nuk i duket fundit. Ministrja franceze e mbrojtjes Florence Parly, anuloi një takim me homologun e saj britanik, Ben Wallace pas zemërimit që shkaktoi marrëveshja e fshehtë e sigurisë ndërmjet Britanisë, SHBA-së dhe Australisë. Takimi duhet të mbahej këtë javë në Londër. Me marrëveshjen Aukus që u arrit javën e kaluar, SHBA-ja dhe Britania e Madhe do ti sigurojne Australisë teknologjine për të ndërtuar për të parën herë nëndetëse me energji bërthamore. Parisi është i zemëruar, pasi me paktin Aukus, Australia i dha fund një kontrate me Francën për ndërtimin e 12 nëndetëseve konvencionale. Kjo kontratë, në vlerë prej 37 miliardë dollarësh, ishte nënshkruar në vitin 2016. Ministri i Jashtëm i Francës, Jean-Yves Le Drian, e cilësoi paktin Aukus si “goditje në shpinë”, që, siç tha ai, përbën “sjellje të papranueshme midis aleatëve dhe partnerëve”.Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, e mbrojti vendimin e tij për të anuluar marrëveshjen me Francën, në favor të paktit Aukus. Ai deklaroi se e kupton zhgënjimin e Francës, por shtoi se ka qenë gjithmonë i qartë në lidhje me pozicionin e Canberrës. Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, pritet të zhvillojë bisedime për këtë cështje me homologun e tij francez, Emmanuel Macron, në ditët në vijim.

Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52
Top Channel/ Habit Eurostat: Shqipëria, vendi me numrin më të vogël të grabitjeve për frymë!
27/10 15:22
Top Channel/ “Çmendet” nafta në tregjet ndërkombëtare, çmimi- niveli më i lartë në një dekadë
27/10 15:08
Top Channel/ Vuçiç paralajmëron tensione:”Në 6 nëntor, aksion tjetër në veri të Kosovës”!
27/10 14:22
Top News – Bolsonaro nën hetim penal / Për mënyrën se si e menaxhoi krizën e Covidit
27/10 14:10
Top News – Katër fëmijë u mbytën në Egje / Greqia fajëson Turqinë: Nuk po lufton trafikantët
27/10 14:09
Top Channel/ Hakmarrja e natyrës, shfaqen gropa në mes të detit si “shpagim për njeriun”
27/10 13:54
Top Channel/Skenari i luftës: Dongsha, ishulli ku nis ofensiva e SHBA-së nëse Kina mësyn Tajvanin!
27/10 13:49
Top News Natyra po hakmerret! / Vrimat gjigante mbushin brigjet e Detit të Vdekur
27/10 13:45
Top News – Stërvitja e parë me dronë / SHBA dhe Bahreini bashkojnë forcat në Gjirin Persik
27/10 13:36
Top News – Shqetësim për sigurinë kombëtare / SHBA anulon licencën e kompanisë kineze
27/10 13:29
Top News – Sulm kibernetik në Iran / Kaos në vend, mbyllen pikat e karburantit
27/10 13:27
Top Channel/Dhimbje koke dhe ethe, Moderna shpjegon efektet e pakta anësore të vaksinës tek fëmijët
27/10 13:06
Top News – Do të shuante urinë në botë / Vetëm 2 për qind e pasurisë së Elon Musk
27/10 12:59