Top Channel/Fine Art cannes biennale/ Organizuar nga muzeu i artit modern gjatë Festivalit të Filmit
21/05/2024 19:56

Gjatë Festivalit të Filmit në Kanë Muzeu i Artit Modern MAMAG organizoi ekspozitën “Fine Art Cannes Biennale” e mbajtur nga data 17 deri më 19 maj. Në këtë ekpozitë u përzgjodhën gati 50 artistë nga vende të ndryshme, në të cilat edhe Adela Osmani nga Shqipëria. Arti i Adela Osmanit është i ndërthurur me psikologjinë dhe spiritualitetin, kështu që çdo pikturë e saj është pikturuar me duar, energji dhe ndonjëherë duke u analizuar me ose te pa të nëndërgjegjshmen. Çdo pikturë e saj është bërë me duar, pa penela. Punimet artistes janë ekspozuar në Carrousel du Louvre Paris, Emiratet e Bashkuara Arabe, në Galerinë Saatchi në Londër, Shtëpinë e Parlamentit Italian, por edhe në SHBA, pasi fustani i përfaqësueses së Shqipërisë në Miss Universe, ishte pikturar nga ajo. Një tjetër shqiptare pjesmarrëse është Brilantina Lekaj, një artiste hiperrealiste me bazë në Holandë. Ajo njihet për artin e saj realist dhe hiperrealist dhe është vlerësuar me shumë çmime ndërkombëtare. Adela Osmani së fundmi ka qenë edhe pjesë e programit Artkand, ku ndau lajmin me publikun dhe po ashtu nxorri në shitje ekskluzivisht veprën e saj, Elementët e Natyrës, Tokë, qiell, det.

Top Channel/ Pelegrinazhi në Kishën e Laçit, kremtimi i madh për përmbylljen e 13 të martave
12/06 22:45
Top Channel/ Pelegrinazhi në kishën e Laçit! Marrin pjesë besimtarë katolikë nga mbarë vendi
12/06 20:01
Top Channel/ Koncert për Michael Jackson! Hitet e tij do interpretohen nga orkestra simfonike e TKOB
12/06 19:59
Top Channel/ Verë dhe portokalle/Spektakli i humorit në Top Channel,shfaqje për publikun në peshkopi
11/06 19:56
Top Channel/ Ekspozita e piktorit Dritan Nasi/ Hapet në galerinë FAB me punimet më të fundit vetjake
11/06 19:55
Top Channel/ Shuhet akademiku Rexhep Ferri/ Autor i shumë ekspozitave të pikturës në gjithë Europën
10/06 15:36
Top Channel/ “Turjela”/ Shfaqja teatrale me përndjekjen e shkrimtarëve nga sigurimi i shtetit
09/06 20:08
Top Channel/ Koncerti “Ramë Lahaj & Friends”, një mbrëmje magjike në Shkodër
09/06 15:13
Top News/Ekspozita e Andy Warhol në Tiranë/Veliaj-Qyteti nuk jeton vetëm me turizëm, por edhe me art
09/06 13:13
Top Channel/ Karnavalet në Korçë! Sezoni turistik çelet me edicionin e 17 ndërkombëtar
09/06 12:27
Top Channel/ “Rroftë parodia”, shfaqja e mjeshtrave të parodisë në 50-vjetorin e daljes në skenë
08/06 15:34
Top Channel/ Dea Open Air, Edicioni i 11 i festivalit ndërkombëtar të filmit
07/06 20:01
Top Channel/ Andy Warhol vjen në Shqipëri! Ikona e Pop-Art amerikan me 39 vepra në Galerinë e Artit
06/06 20:34
Top Channel/ Muzikantja kineze e Durrësit/ Prej dy vitesh luan muzikë me instrumente tradicionale
06/06 15:20
Top Channel/ Makinat “Vintage” në Gjirokastër/ Ekspozohen në pazarin e qytetit automjetet e epokës
06/06 12:33
Top Channel/Rama, ekspozitë në Paris/ Më 8 qershor ekspozon punimet e tij në galerinë Marian Goodman
05/06 15:37
Top Channel/“Motiv”, koncerti i Alban Skënderaj! 6 qershor në Air Albania në 20-vjetorin e karrierës
04/06 20:11
Top Channel/ Enciklopedia shqiptare, takimi mes akademive të shkencave të Shqipërisë dhe të Kosovës
03/06 19:55
Top Channel/ Nis sezoni turistik në Sarandë, promovohet kulinaria me prodhime deti
03/06 13:50
Top Channel/ Puccini në Butrint, “Voci di donne” në skenën e teatrit antik
03/06 12:46