Top Channel/ Facebook humbi përdorues. Pasuria e Zuckenberg u zvogëlua me 24 miliardë dollarë
03/02/2022 19:06

Plot 24 miliardë dollarë i kanë ikur nga duart kreut të kompanisë mëmë të Facebook, Meta, Mark Zuckenberg, pasi çmimi i aksioneve të kompanisë ra pas raportit të fundit tremujor. Aksionet e Meta ranë më shumë se 20 për qind pasi kompania njoftoi shifra të ardhurash më të ulëta se sa pritej, si dhe një rënie rekord të përdoruesve të Facebook për herë të parë në 18-vjet. Numri i përdoruesve aktivë ditorë të Facebook ra në 1.929 miliard në tremujorin e fundit te 2021-shit, krahasuar me 1.930 miliard që ishte në tremujorin paraprak, ndërsa kompania ia vajin aplikacioneve TikTok dhe YouTube që po përdorën gjithnjë e më shumë nga njerëzit në të gjithë botën. “Ekipet po punojnë mjaft mirë dhe produkti po rritet shumë shpejt. Gjëja që është disi unike këtu është se TikTok është tashmë një konkurrent i madh dhe gjithashtu vazhdon të rritet me një ritëm mjaft të shpejtë.”, tha Zuckenberg. TikTok është bërë gjithnjë e më i popullarizuar në mesin e përdoruesve të rinj, të cilët preferojnë platformën e ndarjes së videove në vend të asaj të marrje së pëlqimeve të Facebook dhe Instagram si një mënyrë për të bashkëvepruar me ndjekësit. Nga ana tjeër Facebookun duket e kanë dëmtuar edhe ndryshimet për privatësi në sistemin operativ të pajisjeve të kompanisë, që ua vështirësojnë procesin e shënjestrimit dhe matjes së efektit të reklamave të tyre në këtë rrjet dhe në Instagram.

Top Channel/ Atentat ndaj Mbretit Charls dhe Mbretëreshës? I dyshuari në çati alarmoi të gjithë
21/07 16:16
Top Channel/ FBI bën zbulimin shokues nga telefoni i atentatorit të Trump! Fotot e Kate Middleton…
21/07 16:10
Top News/ Erdogan pret fitoren e Trump: ’Pozitiv për industrinë tonë të mbrojtjes’
21/07 15:38
Top News/ S*ksi pas hekurave/ 2 mijë paund për të kryer marrëdhënie me gardianet
21/07 15:35
Top News/ Fabrika armësh ‘si kërpudha’… Gjermania harton strategji për modernizimin e mbrojtjes
21/07 14:40
Top News/ Kievi nën ‘rrebesh’ dronësh / Zelenski kërkon armë me rreze të gjatë veprimi
21/07 14:39
Top News/ Mijëra të bllokuar në aeroporte / Shumë fluturime anulohen, ndërprerja globale vazhdon
21/07 14:38
Top News/ Spanja i shpall luftë turistëve / Barcelona rrit taksat, protesta në të gjithë vendin
21/07 14:37
Top News/ 85 vjeç, me profesion ‘DJ’ / Stërgjyshja që po ‘shemb’ stereotipet në Poloni
21/07 14:34
Top Channel/ Prag lufte? Kërcënon presidenti i Tajvanit: Kundërshtojmë aneksimin nga Kina
21/07 13:54
Top News/ Hezbollahu është gati për luftë…Po ndryshon taktikën kundër Izraelit, bota në alarm
21/07 13:01
Top News/ Tajvani ngre ushtrinë në këmbë / Presidenti: Duhet të mbrojmë sovranitetin tonë
21/07 12:47
Top News/ ‘Apokalipsi’ kibernetik që paralizoi botën / Microsoft: Problemi preku 8.5 milionë pajisje
21/07 12:46
Top News/ MiG-ët rusë kundër B-52H amerikanë / Bombarduesit i afrohen kufirit rus, Moska në alarm
21/07 12:46
Top Channel/ Tërmeti 5.3 i shkallës Rihter godet Kretën, panik te pushuesit
21/07 12:42
Top Channel/ Armët e Napoleonit! Shiten për 1.69 mln euro dy pistoletat me të cilat do vetëlëndohej
21/07 12:35
Top News/ Evropa kthen shërbimin e detyrueshëm ushtarak / Kërcënimi për një luftë me Rusinë rritet
21/07 12:33
Top News/ ‘E mora plumbin për demokracinë!’ Trump në Michigan, vazhdon fushatën pas atentatit
21/07 12:32
Top News/ Një javë larg bombës bërthamore / Irani tremb perëndimin: Është
21/07 12:18
Top News/ Izraeli, luftë me rebelët Huthi / Bomba në Jemen, hakmerret pas sulmit në Tel Aviv
21/07 12:03