Top Channel/ Enciklopedia shqiptare, takimi mes akademive të shkencave të Shqipërisë dhe të Kosovës
03/06/2024 19:55

Akademia e Shkencave të Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës organizuan një takim raportues në lidhje me punën për krijimin e Enciklopedisë Shqiptare, projekti i tretë madhor, pas fjalorit dhe historisë së Shqipërisë. Tashmë është arritur njësimi i Enciklopedisë Shqiptare me kriteret e miratuara nga redaksia qëndrore. Tashmë është përmbyllur puna me fjalësin e integruar. Kjo enciklopedi do të përqëndrohet në hapësirën mbarëshqiptare, duke paraqitur të vërtetën tonë në mënyrë shkencore. Por edhe duke u përballur me enciklopedinë e Malit të Zi apo Maqedonisë së Veriut

Top Channel/ Opereta “Agimi” në Korçë, vepra e kompozuar 70 vite më parë nga Kristo Kono
13/07 12:32
Top Channel/ Taverna e Adriatikut, Panairi me prodhime artizanale mirëpritet nga turistët
13/07 12:29
Top Channel/ Mik festival, mbahet për 4 ditë në qytetin e Korçës festivali i muzikës ndërkombëtare
12/07 15:29
Top Channel/ Shfaqja më e veçantë/ Aktorë profesionistë, në skenë me të rinjtë me nevoja të veçanta
12/07 15:27
Top Channel/ Promovohet libri i Muharrem Shqarit kushtuar Indrit Carrës që u vra në luftë në Kosovë
11/07 15:29
Top Channel/ Festivali Mediums/ Paneli i debatit në ditën e tretë të festivalit
11/07 12:39
Top Channel/ “Ernest Koliqi, kthehet në shtëpi”, 500 libra të tij vendosen në bibliotekën e Shkodrës
10/07 15:53
Top Channel/ “Një mijë dashuri”/ Libri i Xhevair Spahiut, fitues i fondit të krijimtarisë për fëmijë
09/07 15:36
Top Channel/ “Verë dhe Portokalle” në Elbasan! Të qeshura pafund në spektaklin më të madh të humorit
09/07 12:35
Top Channel/ Koncerti i Gëzim Myshketës! Baritoni mbush plot amfiteatrin e Durrësit
08/07 20:02
Top Channel/ “Kadare”/ Nga lindja drejt pavdekësisë, sonte dokumentari i Top Channel
07/07 13:48
Top Channel/ Ismail Kadare përcillet me duartrokitje dhe lule për në banesën e fundit
03/07 15:08
Top Channel/ Gjirokastra vajton për Kadarenë! Shtëpia ku lindi mbushet me vizitorë
03/07 12:42
Top Channel/ Në zi për Kadarenë! Ceremoni shtetërore për kolosin e letrave shqipe, në TKOB
02/07 15:02
Top Channel/ Sot dhe nesër zi për Kadarenë! Homazhe për kolosin e letrave shqipe, në TKOB
02/07 13:08
Top Channel/ Ceremoni për nderimin e Kadaresë! Protokolli që do ndiqet për përcjelljen e shkrimtarit
01/07 15:46
Top Channel/ “Kadare iku i lumtur”, Botuesi Bujar Hudhri tregon momentet e fundit të Ismail Kadare
01/07 15:09
Top Channel/ Mesazhe për Kadarenë, Begaj: Humbëm kolosin e mendimit. Rama: Lartësoi shqipen
01/07 15:05
Top Channel/ “Letërsia, dashuria më e madhe në jetën time”/ AFP ripublikon intervistën me Kadarenë
01/07 13:41
Top Channel/ Letërsia në zi për Kadarenë! U nderua nga Macron me titullin më të lartë francez
01/07 13:01