Top Channel/ Ekspertët: Pas Covidit, vrasësi tjetër i madh do të jenë valët e të nxehtit!
24/06/2021 14:58

Valë të mëdha e të pandërprera të nxehti, që vrasin miliona njerëz të cilët nuk kanë rrugë shpëtimit; hija nuk bën punë dhe pellgjet e cekëta ujore behen më të ngrohta se gjaku që rrjedh në venat e njerëzve: duken si skena të ndonjë filmi fantastiko-shkencor, por ekspertët paralajmërojnë se ky mund të kthehet në një skenar real. Ngrohja globale sipas tyre afron në horizont valë të paprecendenta vrastare nxehtësie. Nëse vazhdohet me këto ritme, 14% e popullatës së botës do të ekspozohet ndaj një të nxehti përvëlues. Më të goditurit, do të jenë qytetet e mëdha duke nisur nga Karachi e deri në Kinshasa, Manila, Mumbai e Lagos. Dhe nuk është vetëm termometri që do të bëjë diferencën; i nxehti thuhet se do të bëhet me vdekjeprurës pas kombinimit me nivelin e lartë të lagështisë në ajër. Shembujt nuk mungojnë: vetëm prej lagështirës, edhe me temperature mbi 30 gradë, dy valë të nxehti vranë 4 mijë vetë në India dhe Pakistan në 2015-tën, e 50 mijë persona në Europnë Perëndimore në 2003-shin. Në draft-raportin e fundit të OKB-së, theksohet se ngrohja globale mbi nivelin e përcaktuar nga marrëveshja e Parisit për klimën do të ketë “ pasoja të pakthyeshme mbi njerëzimin”.

Top News – Jo vetëm kopjojnë por edhe mësojnë / Shihni çfarë bëjnë papagallët në Australi…
24/07 13:00
Top Channel/ Kufizimet “cmendin” australianët, përleshje të dhunshme me policinë!
24/07 13:00
Top News – Laguna bëhet rozë / Nga ndotja e industrive të peshkimit
24/07 12:56
Top News – Pasi të vdesë mbretëresha…/ Princi Harry firmos marrëveshjen për 4 libra
24/07 12:55
Top Neës – Ndalohet bari në lëndina… / Las Vegasi i zhuritur, masa drastike për ujin
24/07 12:55
Top News – Fluturuan në hapësirë, por… / Bezos dhe Branson nuk janë astronautë
24/07 12:31
Top Channel/“Nuk i lanë gjë pa thyer”:thanë se ishte hajdut, punonjësit rrahin brutalisht kalimtarin
24/07 12:29
Top Channel/ Paraja nuk blen gjithcka, SHBA: Bezos dhe Branson, nuk quhen astronautë!
24/07 12:23
Top Channel/Pak sekonda nga tragjedia: Dy avionë rrezikuan përplasjen në aeroportin e Parisit!
24/07 11:12
Top Channel/ SHBA nis miliona vaksina nëpër botë, amerikanët vetë i refuzojnë
24/07 11:12
Top Channel/ Brezi i rrezikuar koralor i Australisë nuk merr mbrojtjen e UNESCO
23/07 22:37
Top Channel/ Zonja e parë Jill Biden vjen të takojë perandorin japonez Naruhito
23/07 22:36
Top Channel/ 10 vjet nga vdekja e kantautores britanike Amy Winehouse
23/07 22:36
Top News – Erdogan flet me vështirësi/ Dalin pamjet, dyshime për kancer dhe epileps
23/07 22:32
Top News – ‘Skanohet’ planeti Mars/ Shkencëtarët kan tani të dhëna të sakta
23/07 22:26
Top News – Shembet ura në Siberi/ Bllokohet hekurudha më e gjatë në botë
23/07 22:25
Top News – Tragjedi pranë ishullit grek/ Mbytet anija me emigrantët afër Kretës
23/07 22:23
Top News – Shpejtësia i bën gropën shqiptarit/ Kapet në makinë me 2 mln euro kokainë dhe një rumune
23/07 20:38
Top News – Italia sërish nën kufizime/ Qeveria merr masa të reja pas rritjes së infektimeve
23/07 20:36
Top Channel/ Infektohen edhe të vaksinuarit/ SHBA, autoritetet paralajmërojnë për Delta-n
23/07 20:32