Top Channel/ Distiluesit kërkojnë të shpëtojnë fshatin e izoluar zvicerjan duke prodhuar xhin
19/05/2022 23:12

Tre vëllezër nga një fshat zvicerjan që kërcënohet nga largimi i popullatës, kërkojnë të mbajnë gjallë esencën e tij “duke e futur” në shishet e xhinit. Fshati piktoresk Suboz, qëndron rreth 900 metra në faqen e malit Jura, ku vëllezërit Gyger distilojnë gjithçka gjejnë në pemët e pyjeve, mes të cilave dhe dëllinjat natyrale. Zvicra është duke u përpjekur të ndalojë shuarjen e komuniteteve të saj tradicionale malore teksa të rinjtë largohen drejt qyteteve për më shumë mundësi. Por ndryshe nga të tjerët, vëllezërit Gigers kanë transformuar shtëpinë e gjyshit të tyre në distilerinë ‘Gaginjol’, që prej dy vitesh është profesionale. Kati i parë i shtëpisë fshatare kundërmon nga majdanozi dhe dëllinjat që përdoren në distilimin e xhinit në zjarrin e druve. "Kjo punishte ka qenë ëndërra jonë që kur ishim të vegjël sepse rrënjët tona janë në këtë fshat”, thotë 30 vjecari Gaetan, i cili ka studiuar në Gjenevë. “Nuk dëshironim të prodhonim në qytet, edhe pse mundësia e klientëve ishte më e madhe”, shton ai.

Top Channel/Ukrainë, sulm me raketa në qendrën tregtare: NATO përgatit 300 mijë trupa!
27/06 23:22
Top Channel/Roma në darën e flakëve, alarm në kryeqytetin Italian-devijohen fluturimet nga Ciampino!
27/06 22:29
Top Channel/ Në 1 janar “tërmeti”: Kroacia përgatitet per euron, shqetësime dhe shpresë!
27/06 22:23
Top Channel/ Moska dëbon diplomatët grekë, Rusia i shpalli “non grata”
27/06 21:47
Top News- Fshtatit serb i vihet emri ‘Putin’/Admirimi për presidentin rus rritet pas luftës
27/06 21:43
Top News- ‘Rusia planifikon vrasjen Vuçiç!’/Raportet tronditëse në Serbi, presidenti nën presion
27/06 21:41
Top News- Disa vatra zjarri tronditin Romën/Panik mes banorëve, flakët pranë një kampi veror
27/06 21:39
Top Channel/ ”Falimenton” Rusia, hera e parë nga 1918-ta: Nuk paguan dot borxhin e jashtëm!
27/06 21:38
Top Channel/ CNN: Princi Charles mori valixhe me 1 milionë euro nga politikani saudit!
27/06 20:23
Top Channel/Ka ende shpresë për Bullgarinë, nisin bisedimet: Të shmangim zgjedhjet e parakohëshme!
27/06 19:37
Top Channel/Metoda e zgjerimit të BE s`po funksionon, Borell: Ballkani u lodh, blloku të reformohet!
27/06 19:35
Top News- Rusia dëbon diplomatët grekë!/Akuza Athinës se u përfshi në luftë kundër Moskës
27/06 19:22
Top News- Rusia bombardon qendrën tregtare!/Strehonte mbi 1000 civilë, masakër në Ukrainë
27/06 19:11
Top Channel/ NATO, shtim gjigand forcës së sigurisë: Tërbohen rusët- raketa mbi qendrën tregtare!
27/06 19:09
Top Channel/G7-ta “godet” naftën ruse, merret vendimi: Sanksione të reja, vihet kufi mbi cmimin!
27/06 18:52
Top News- Plani global i Perëndimit/600 miliardë dollarë për të ‘mposhtur’ Kinën
27/06 17:58
Top News – ‘Dëgjo Emanuel…!’/Publikohet telefonata Putin-Macron para luftës!
27/06 16:30
Top News – NATO 300 mijë trupa në gatishmëri/Stoltenberg zbulon planet për sigurinë e Europës
27/06 16:06
Top News – Shtëpia mes maleve e Vladimir Putin/Ku fshihet vila luksoze e presidentit rus
27/06 15:43
Top Channel/ Zelensky i drejtohet G7: Na duhen armë, lufta duhet të mbarojë para dimrit
27/06 15:22