Top Channel/ Deri tani vetëm fjalë, Ukraina sfidon BE-në: Bëni publik planin për Rusinë!
03/02/2022 11:20

Është koha që Bashkimi Europian të tregojë publikisht se cfarë sanksionesh planifikon të vendosë ndaj Rusisë në rastin e pushtimit të Ukrainës, tha ministri i Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba, një lëvizje kjo që dëshmon qartë se Kievit po i humbet durimi me lëvizjet e Brukselit. “Tregojuani sanksionet rusëve, bëjini të ditura për të gjithë, në mënyrë që rusët ta mësojnë se cfarë i pret në rast agresioni”, u shpreh ai. Kemi degjuar gjithë kohën sesa të ashpra do të jenë këto sanksione. Tani është momenti për detaje, sepse në të kundërt, Moska do të mendojë se po luani me bllofin”, shtoi Kuleba. Mbretëria e Bashkuar ka thënë se do të vendosë ligje të reja për të zgjeruar gamën e sanksioneve që mund të vendosë ndaj Rusisë dhe individëve të lidhur me Kremlinin në një përpjekje për të bindur Moskën te mos e tentojë sulmin ndaj Ukrainës. Liderët e BE-së ranë dakord në dhjetor për të vendosur më shumë sanksione ekonomike ndaj Moskës në rast pushtimi. Vërejtjet e zv shefit të diplomacisë ukrainase vijnë në kohën kur Rusia vazhdon të mbajë të grumbulluara 100 mijë dhe pajisje ushtarakje në kufirin me Ukrainën. Megjithëse Moska e ka mohuar synimin e saj për të pushtuar vendin fqinjn, administrata e Bidenit ka punuar gjatë disa javëve të fundit për të përforcuar masat e parandaluese kundër një mësymjeje të mundshme.

Top News – Boris Johnson i zhveshur…! / Putin përgjigjet i zemëruar: Do të dukej i shpifur
01/07 15:08
Top Channel/ Çekia “kthen pllakën”, presidenca e BE: Në fokus, negociatat me Shqipërinë dhe Kosova!
01/07 15:03
Top Channel/ Përvëlohet Europa: “Thyhen të gjithë rekordet e temperaturave, edhe në veri”!
01/07 14:32
Top Channel/ ”Na ngulët thikën pas shpine”, kurdët kundër Finlandës e Suedisë!
01/07 14:30
Top Channel/Johnsoni preku Putinin tek pika e dobët, tërbohet shefi i Kremlini- gati perplasja!
01/07 14:28
Top News-Tërheqja e rusëve nga Ishulli i Gjarprit/007-at britanikë:S’ishte xhest i vullnetit të mirë
01/07 14:14
Top Channel/ Greqia përgatitet “për luftë”, kërkon të blejë avionë F-35 nga SHBA-ja!
01/07 14:04
Top News – Covidin na e sollën ‘alienët’…! / Teoria e Kim Jong un: Erdhën nga kufiri koreanojugor
01/07 14:01
Top News -Ukraina, perspektivë të qartë evropiane/Von Der Leyen: Ndahuni nga ‘kthetrat’ e oligarkëve
01/07 13:58
Top News – Tanket e Putinit në Tallin…! / A do të mundet NATO të mbrojë Evropën?
01/07 13:28
Top News – Rusia dhe Kina kundër NATO-s / Aleanca ngriti alarmin: Kërcënim direkt, sfidë serioze
01/07 12:39
Top News – Rusia bombardon Odesën / ’Shi raketash’ të erës sovjetike, 18 civilë të vrarë
01/07 12:34
Top News – ‘Një vend, dy sisteme’ / Presidenti kinez në Hong Kong: Nuk ndryshon qeverisja
01/07 12:25
Top Channel/”Gjak dhe hekur”, Rusia sulmon Odesën- dhjetëra të vrarë e të plagosur
01/07 12:06
Top Channel/Jo kaq shpejt, Von der Leyen: Ukraina në BE, por kujdes korrupsionin e oligarkët!
01/07 12:05
Top Channel/Çekia merr presidencën e BE-së, Kovaçevski: Po shqyrtojmë propozimin francez!
01/07 12:02
Top Channel/ Qeveria e Abazoviç në rrezik. Marrëveshja me kishën ortodokse serbe e fut në telashe
30/06 23:04
Top News-Gjermania drejt një super fuqie ushtarake/Scholz-Në pikë kthese pas Luftës së Dytë Botëtore
30/06 20:42
Top News- Macron u hap rrugën negociatave/Maqedoni-Bullgari pranojnë propozimin e ri francez
30/06 20:40
Top Channel/ Goditje për Biden! Gjykata e Lartë kufizon objektivat e tij për uljen e emetimeve CO2
30/06 19:49