Top Channel/ Covid i gjatë, mjekët: Po kthehet në një problem madhor!
28/08/2021 10:55

Covidi i gjatë nuk është një fenomen i ri, por ai po kthehet në një problem gjithmonë e më shqetësues. Studimi i fundit, i botuar nga një prej revistave më të rëndësishme në fushën e mjekësisë, tregon se simptomat që zgjasin edhe pasi një person e ka kaluar COVID-19-n, kuptohen pak nga ekspertët. “The Lancet” shkruan se të kuptuarit e këtyre simptomave përbën “një sfidë për mjekësinë moderne me rëndësi parësore”, për një përgjigje të përshtatshme ndaj kësaj çështjeje. Sipas revistës shërimi nga i ashtuquajturi "COVID-i i gjatë" mund të zgjasë më shumë se një vit. Simptomat përfshijnë "lodhje të vazhdueshme, gulçim, mjegullim të trurit dhe depresion". Në artikull thuhet se gjetja e përgjigjeve rreth misterit që paraqet “COVID-i i gjatë" do të kërkojë përdorimin e plotë të njohurive shkencore e mjekësore krahas ofrimit të një trajtimi me dhembshuri e shumëdisiplinësh ndaj atyre që janë prekur nga sëmundja. SHBA-ja mbetet vendi më i prekur në botë nga kororonavirusi. Mbi 38 milionë njerëz janë infektuar atje dhe mbi 633,000 kanë humbur jetën.

Top Channel/ Kina ndalon qiellgërvishëset: “Jo më ndërtesa super të larta”!
28/10 12:06
Top News – Nëse Tajvani bie… / ’Demokracia globale është nën kërcënim’
28/10 12:03
Top News – Biden sërish në Evropë / Me më pak shkëlqim e më shumë punë për të bërë
28/10 12:02
Top News – Rritja vjen vitin e ardhshëm / Ekonomia gjermane nën kërcënimin e pandemisë
28/10 11:42
Top News – Koreanoveriorët po vdesin urie…/Kim i urdhëron të hanë më pak deri në 2025-ën
28/10 11:37
Top News – Cikloni shndërrohet në uragan / Një vit shi në 48 orë, Katania ‘dridhet’ sërish
28/10 11:32
Top News – Goditet krimi online / 150 të arrestuar në operacionin ndërkombëtar
28/10 11:26
Top Channel/Polonia “hyn në luftë” me BE-në: “Ne nuk pranojmë shantazhe”!
28/10 11:10
Top Channel/ Trupat amerikane mbërrijnë në Tajvan, presidentja: “S`kemi frikë nga Kina”!
28/10 10:59
Top News – Pasaporta me gjininë ‘X’ / Lëshohet për herë të parë nga DASH
28/10 10:49
Top Channel/ Gropa të mistershme shfaqen në brigjet e tërhequra të Detit të Vdekur
27/10 22:18
Top Channel/ Moska kritikon përdorimin e dronëve ushtarakë të Turqisë në Ukrainë
27/10 22:17
Top Channel/ Marina ruse shpëton anijen nga sulmi i piratëve në Gjirin e Guinesë
27/10 22:16
Top News- Bllokohet për 2 orë Parisi / Alarmi për bombë rikthen frikën e terrorizmit
27/10 20:22
Top Channel/ SHBA bllokon `China Telecom`: “Po na spiunoni, nuk na e hidhni dot”!
27/10 17:44
Top News- BE ‘nuk bën shaka’ / Pse i vendosi Polonisë 1 mln euro gjobë në ditë
27/10 17:20
Top News- Erdogan ka probleme mendore / Opozita turke akuza të ashpra ndaj presidentit
27/10 17:18
Top News – Vrasësi shqiptar kapet në Brazil / Zbulohet identiteti, e kërkonin edhe tre shtete
27/10 17:16
Top Channel/ Itali, nëna vret vajzat 3 dhe 11 vjeç dhe zhduket- i largoheshin babait të dhunshëm
27/10 15:52
Top Channel/Raporti:“Vetëm 2% e pasurisë së Elon Musk, do t`i jepte fund urisë nëpër botë”!
27/10 15:52