Top Channel/ Arabët futin në vështirësi gjykatat/ Nuk ka përkthyes për refugjatët që arrestohen
02/10/2021 19:54

Gjykatat shqiptare po hasin perhere e me shume veshtiresi per gjetjen e perkthyesve te licensuar nga ministria e drejtesise qe duhet te jene ne krah te migranteve te paligjshem qe vijne nga lindja dhe qe dalin paraa togave te zeza. I njejti ngerc pranohet edhe nga komisariatet policore qe ne mjaft raste kane shoqeruar shtetas nga vendet e lindjes per akuza te ndryshme duke nisur nga vjedhjet. Por algjeriani Aitsaid Rafik, i ndaluar gjate muajit korrik per vjedhjen e nje telefoni ja shkroi kerkesat e tij gjyqtares ardiana bera ne gjuhen angleze dhe pikerisht nga qelia , letren ja kishte perkthyer ne shqip nje i burgosur. Me kane thene deklaroi Rafik se gjykatat shqiptare kane shume pune dhe te harrojne ne qeli. Megjithate per shkak se perpara gjykates duhej te fliste ne gjuhen e nenes, gjyqtarja bera e njoftoi nje dite para seances perkthyesin e licensuar te gjuhes arabe , e shtyre nga numri i paperfillshem prej 6 te tille ne te gjithe vendin.

Top News-Vjedhje si nëpër filma në Fier/Skemë për të grabitur naftën bruto në Albpetrol
08/12 13:33
Top Channel/ Kuvendi Kombëtar i 11 Dhjetorit, PD Lezhë bën publikë emrat e delegatëve
08/12 13:30
Top News- Helmimi nga uji në Krujë/ Apeli lë në fuqi vendimin për ish-zyrtarët
08/12 13:24
Top News – Nga Belgjika, atentati në Tiranë!/ 100 mijë euro për vrasjen, si larje e hesapeve
08/12 13:20
Top Channel/ Reshje të dendura bore në Malësinë e Madhe! Të vizitosh Lëpushën, mision i rrezikshëm
08/12 13:15
Top News – Bllokohet pika turistike e Lëpushës, mbi 60 centimetër borë
08/12 12:56
Top News – PD pret Metën për datën e zgjedhjeve/ Gati për garën në zgjedhjet për 6 bashki
08/12 12:47
Top News- Lëndë eksplozive C4 për atentate/ Zbulohet grupi në Lezhë, tre të arrestuar
08/12 12:26
Top News – Foltorja e fundit e Berishës në “Qytetin Studenti”/ Në takim edhe Fatmira Hajdari
08/12 12:21
Top News- Ulen temperaturat, ‘ngrijnë’ rrugët/ Probleme me energjinë elektrike në disa zona
08/12 12:18
Top News- Si u zbulua atentati në Tiranë/ Kë donin të vrisnin grupi kriminal i Lezhës!
08/12 12:16
Top News- Mesazhet e politikës për 8 dhjetorin/ Rrëzimi i regjimit nga 300 studentët e 1990
08/12 12:14
Top Channel/ Sot dita kombëtare e rinisë/ Disa aktivitete në kujtim të protestës studentore
08/12 12:12
Top Channel/ Berisha shkon në qytetin studenti/ Takimi në kujtim të protestave studentore
08/12 12:11
Top News-Një vit nga vrasja e Klodian Rashës/Detajet e krimit, 10 vjet burg për autorin
08/12 12:07
Top News-8 dhjetori, vendimi i Kuvendit/Si u shpall festë kombëtare e rinisë shqiptare
08/12 12:04
Top Channel/ Fushata e vaksinimit anticovid, Manastirliu: Thelbësor për festa më të sigurta!
08/12 11:26
Top Channel/ Shoferi humb kontrollin e mjetit në Bulqizë, makina kthehet përmbys në rrugë
08/12 10:44
Top Channel/ Prishja e pazareve të drogës, kapen 4 persona që planifikonin të bënin vrasje në Tiranë
08/12 10:37
Top Channel/ Fier, dyshohet se vodhën naftë bruto, shoqërohen në polici shoferët e autoboteve
08/12 09:54