Top Channel/ Agjencia Evropiane e Hapësirës pezullon projektin e përbashkët të Rusisë për Marsin
17/03/2022 18:44

Agjencia Evropiane e Hapësirës (ESA) ka pezulluar një program për planetin Mars për të cilin po punonte në bashkëpunim me agjencinë ruse të hapësirës Roscosmos. Në një deklaratë, Esa tha se do të ishte e pamundur të vazhdonte bashkëpunimin me Roscosmos në misionin e saj rover ExoMars, i cili synon të kryejë kërkime të mëtejshme në sipërfaqen e Marsit. Ai tha se këshilli i Esa-s e kishte marrë vendimin unanimisht në përgjigje të situatës në Ukrainë. “Ne shprehim keqardhjen e thellë për viktimat njerëzore dhe pasojat tragjike të agresionit ndaj Ukrainës”, thuhet në deklaratë. “Ndërsa njeh ndikimin në eksplorimin shkencor të hapësirës, Esa është plotësisht në përputhje me sanksionet e vendosura ndaj Rusisë nga shtetet e saj anëtare”. Roveri Mars Rosalind Franklin i prodhuar nga Britania do të lëshohej në një raketë ruse në shtator dhe do të ulej tetë muaj më vonë duke përdorur pajisje ruse. Muajin e kaluar, Esa tha se sanksionet pas pushtimit rus të Ukrainës kishin vënë në pikëpyetje të madhe misionin. Pamjet: AFP

Top Channel/ Përgjimet trondisin Bullgarinë, Petkov drejt dështimit për formimin e qeverisë së re
28/05 19:51
Top News/ Kundërshtohet shkrirja e ASA-s/ ‘Institucioni më i rëndësishëm në ruajtjen e gjuhës’
28/05 19:02
Top Channel/ Tensionet në Kosovë, Vuçiç takim me Macron dhe Scholz javën e ardhshme: Nuk ka dorëzim!
28/05 18:51
Top News – Pikantet nga zgjedhjet turke/ Voton… Qingji, por edhe dhëndëri me nusen
28/05 18:22
Top Channel/ Avioni i parë i pasagjerëve i prodhuar në Kinë, bën fluturimin e parë
28/05 18:11
Top Channel/ Financial Times për Shqipërinë! Reportazh për pasojat e emigracionit, jo vetëm negative
28/05 18:00
Top Channel/ Anti-reklama në Tik Tok! Qeveria britanike lufton me “ofertat” e trafikantëve
28/05 17:55
Top News – Kremlini ‘fshin’ Wagnerin / Prigozhin ankohet: Ndal raportimin në mediat shtetërore
28/05 17:50
Top News – Perëndimi po luan me zjarrin! Lavrov kërcënon për F-16: Përshkallëzim i papranueshëm
28/05 15:13
Top News-Britania e Madhe ‘paralajmëron’ shqip, fushatë reklamash për shqiptarët: Rrini larg Londrës
28/05 14:59
Top News – Kundërsulmi nis nga çasti në çast! Kryekomandanti i Ukrainës: Ka ardhur koha të…!
28/05 14:42
Top News – ‘Mobilizim për të mbështetur luftën’ / Rusëve u kërkohet të punojnë 6 ditë në javë
28/05 14:36
Top Channel/Kina i hap një tjetër “betejë” Perëndimit.Teston avionin e parë komercial për pasagjerë
28/05 14:15
Top News – Rusia kërcënon Britaninë e Madhe / Ndaloni ‘fluksin’ e armëve drejt Ukrainës, ndryshe…
28/05 13:35
Top News – Putin urdhëron ‘blindimin’ e kufijve / Ukraina godet gjithnjë e më thellë në Rusi
28/05 13:06
Top News – Ukraina bëhet ‘e rrezikshme’ / Sulmon rafinerinë e naftës në Rusi, Moska: Rrëzuam dronin
28/05 13:04
Top News – SHBA ‘merr frymë lirisht’ / Biden dhe republikanët arrijnë marrëveshje për borxhin
28/05 13:03
Top Channel / Zgjedhjet në Turqi/ Votohet sot në raundin e dytë për presidentin e ri
28/05 12:17
Top News – ‘Uron’ Kievin me kamikazë / Rusia, rrebesh dronesh mbi Ukrainë, sulme masive
28/05 11:45
Top Channel/ Shtëpia e Bardhë dhe republikanët arrijnë marrëveshje për tavanin e borxhit
28/05 11:42