Top Channel/ 62 vite burg përdhunuesve/ Prishtinë, dënohen 6 të rinjtë që abuzuan me një 11 vjeçare
23/04/2024 19:55

Gjykata e Prishtinës ka dënuar me 62 vite burg 6 të akuzuar për përdhunimin e një vajze të mitur në vitin 2022. Gjykata i ka shpallur ata fajtor për veprën penale të dhunimit dhe ka dënuar me 12 vite burg njërin prej të akuzuarve, ndërsa 5 të tjerë janë dënuar me nga 10 vite burg. Ngjarja e rëndë që tronditi mbarë opinionin publik në Kosovë, u denoncua nga nëna bashkë me vajzën dy vjet më parë. E mitura tregoi se ishte abuzuar në grup në një park, ndërsa hetimet treguan se me 11-vjeçaren, të rinjtë, disa edhe të mitur, kishin abuzuar më shumë se një herë për një periudhë mbi njëvjecare. Rasti i rëndë nxiti reagime të ashpra të institucioneve dhe organizatave për mbrojtjen e të drejtave të njeriut, ndërsa pati edhe protesta të njëpasnjëshme në Kosovë, mes shqetësimeve për shkallën e ulët të sigurisë së grave dhe vajzave atje si dhe trajtimin rasteve të dhunës ndaj tyre nga autoritetet e Kosovës. Kjo ngjarje detyroi drejtorin e atëhershëm të policisë së Kosovës, Samedin Mehmetin dhe shefin e drejtorisë për trajtimin e të burgosurve dhe të miturve, Ali Gashin, të japin dorëheqjen.

Top News/ Rama i zhgënjyer nga Kurti/ Kryeministri: Ditën që prezantoi kandidatët hëngrëm spageti
19/05 18:35
Top News/ Rruga e Kosovës kalon nga Asociacioni / SHBA vazhdon presionin: Kusht për integrimin
19/05 14:48
Top News/ Kosova mbështetje për të varfrit/ Prezantohet skema e re e asistencës sociale
18/05 18:46
Top News/ Gjenocidi në Srebrenicë/ Marrëveshje për tekstin përfundimtar të rezolutës
18/05 18:45
Top News/ ‘Ngecja’ në anëtarësimin e Kosovës në KiE/ Çitaku- Kurti, kronikë dështimi e paralajmëruar
18/05 16:37
Top News/ Vjosa Osmani takon Hillary Clinton: Falënderuese, SHBA po na ndihmon anekënd botës
18/05 16:12
Top Channel/Kosova s’e tradhton Shëngjinin/ Vizitorët nuk e braktisin as pas liberalizimit të vizave
18/05 15:06
Top Channel/ Reshjet shkaktojnë rrëshqitje dheu në rrugën që lidh Gjakovën me Klinën, mbyllet aksi
18/05 13:31
Top Channel/ Kosova mbetet jashtë/ Në mbledhjen e KiE nuk u mor vendim për anëtarësimin e saj
17/05 19:26
Top News/ Regjistrimi i popullsisë në Kosovë/ Përfundon procesi, rezultatet pas tre muajve
17/05 13:59
Top News/ Kosova forcon mbrojtjen/ Firmos marrëveshje me Britaninë e Madhe
17/05 08:30
Top News/Propozimi i Kurtit i pamjaftueshëm/ Gjermania, Franca e Italia: Mbështesim draftin e Lajçak
16/05 20:25
Top Channel/ Asociacioni, Osmani kundër Kurtit! Letra për draft-statutin e ri, ankohet presidenca
16/05 19:42
Top News/ Kriset marrëdhënia Kurti-Osmani/ Presidentja kundër letrës së qeverisë në KiE
16/05 18:24
Top Channel/ Knaus, Kosova nuk hyn në axhendën e KiE: “Letra e saj erdhi shumë vonë”!
16/05 15:03
Top News/ Kosova, marrëveshje ushtarake me Turqinë / Kuvendi ‘dritë jeshile’, misione të përbashkëta
16/05 14:43
Top Channel/ “Draft-statut i ri” për Asociacionin, Gërvalla: E dorëzojmë në Kushtetuese. KiE të na..
16/05 12:55
Top Channel/ Draft-statusi i Asociacionit, gazetari gjerman: Lëvizje e minutës së fundit për KiE-n!
16/05 12:19
Top News/ ‘Tërhiqet’ Kosova, ‘po’ Asosacionit / Po përgatitet draft-statuti, njoftohet KiE
16/05 11:44
Top Channel/ Dështon marrëveshja për dinarin. Bislimi: Nuk do të ketë takime të tjera me Serbinë
15/05 19:59