Retë si simbol i delikatesës, tablo nga Aejda Durishti – Artkand
15/06/2024 17:58

Aejda Durishti- Pa stacion, vaj në kanavacë, 100x80 cm, viti 2023, çmimi fillestar 800 euro. Kontaktoni në 00355686047773 Gjithmone me ka kurjozuar idea e te qenit pa gravitet dhe ne nje hapesire ku vizioni shkon drejt pafundesise. Rete I kam pare si simboli i te perkoheshmes, si nje metafore e bukur e lirise dhe e delikateses. Gjate perendimit keto forma me dukeshin si imazhe objektesh dhe here here kur qielli ishte i mbyllur si hapja e nje porte drejt misterit. Perjetime te forta, dinamike, ndonjehere te zhurmshme dhe nuanca qe ndryshojne cdo moment. Kam zgjedhur ta pikturoje kete proces natyror sa me realiste, por si qellim kam patur te fiksoja ne tablo vrullin e nuancave qe buronte nga loja e drites se forte me bollekun e "pambukte". Paleta me dukej si ne flake ndonjehere nga nuancat e te kuqes qe me ofronte perendimi. Gendje sa romantike por edhe dramatike qe me ngjane si memorie te cilat lundrojne ne hapsiren e pafundme te imaginates- autorja

Pristinus, një vepër për dlirësinë nga Ilir Bala – Artkand
20/07 17:29
Kur Lasgushi i shkruante të dashurave, me vepra Cene dhe Bala, ngjyrat në kokteilet e verës – Artkand
20/07 17:18
Debati mbi varrimin, Bardhyli ‘ai nuk fliste për ikjen’ – Artkand
20/07 17:17
Gota, fruta dhe liri në pesë natyra të qeta nga Adrian Cene – Artkand
20/07 17:11
Ngjyrat në kokteilet e verës, art ne kokteile – Artkand
20/07 17:09
Pristinus, një vepër për dlirësinë nga Ilir Bala, Trump/Van Gogh memja e vitit – Artkand
20/07 17:08
Adrian Cene potent në një natyrë të qetë, kapet rekordi për shitjen e fosilit – Artkand
20/07 17:06
Kur Lasgushi i shkurante Nafijes, Musine Kokalarit dhe të dashurave të tij – Artkand
20/07 17:04
Një program kushtuar Kosovës në artet pamore, Iris Elezi/ QKK inekzistente -Artkand
13/07 16:51
Luljeta Muçaj, pinjollë e familjes Rama, sjell tablotë Dridhje dhe Hapur- Artkand
13/07 16:50
Motra e krytarit të Prishtinës Përparim Ramës, si ishte të rritej në familjen Rama – Artkand
13/07 16:48
Lisi, një tablo frymëzuese për lartësitë e jetës – Artkand
13/07 16:45
Një pikturë që lidhet me të bukurën e natyrës nga Andon Krasniqi – Artkand
13/07 16:44
Iris Elezi ‘ po bëj film në mënyrë të pavarur, Qendra e Kinematografisë inekzistente’ – Artkand
13/07 16:42
Një abstraksion pa titull nga Qazim Xhylani – Artkand
13/07 16:41
Përjetoi një aksident me pasoja, artisti i kishte prirë nëpërmjet pikturës – Artkand
13/07 16:38
Ismail Kadare në sytë e shkrimtarëve të tjerë – Artkand
06/07 18:33
Ismail Kadare në art, i treti më shumë i pikturar pas Skënderbeut dhe Enver Hoxhës-Artkand
06/07 18:17
Robotët e së ardhmes, sfida ekzistenciale në shfaqen ‘ Fëmijët e Magjepsur’-Artkand
06/07 18:12
Rudolf Marku ‘Shqipëria nuk e ka vlerësuar Kadarenë’ zberthimi i Gjeneralit-Artkand
06/07 18:09