Pandemia në Greqi/ Rritet numri i të infektuarve, viktimave dhe pacientëve të intubuar
17/11/2020 12:04

Jashtë kontrollit duket se po shkon gjendja e pandemisë në Greqi, pasi gjatë ditës së hënë u shënua një tjetër rekord i ri, ai i numrit të të intubuarve që ka shkuar në 400, ndërsa shqetësuese është edhe mosha mesatare e tyre që ndodhet tashmë nën 64-vjeç. Konfederta Panhelenike e Punonjësve të Spitaleve publike ka bërë thirrje dramatike sidomos për gjendjen në Greqinë e Veriut dhe kryesisht të spitaleve në qytetin e Selanik, ku kanë mbetur të lira vetëm 10 shtretër të terapisë intensive, edhe ato për disa orë, nëse vihen re ritmet me të cilat po rritet numri i të prekurve. Janë të shumta mediat vendase që e konsiderojnë orët e fundit Selanikun si Bergamon e Italisë, pasi nga 400 të intubuarit në gjithë vendin, 155 ndodhen në 7 spitalet publike të tij. Gjithashtu vihen re mungesa të personelit mjekësor pasi të gjithë punojnë në kushte të jashtëzakonshme për të përballuar numrin e madh të pacientëve, me orare të zgjatura dhe një pjesë e konsiderueshme e tyre jane infektuar gjatë punës së përditshme. Sa i përket numrit të rasteve në 24 orët e fundit janë regjistruar 2198 duke e çuar numrin e përgjithshëm në rreth 76400. Edhe numri i viktimave ka qenë përsëri shumë i lartë, 59 dhe në total prej fillimit të pandemisë 1165 janë personat që kanë humbur jetën. Vatrat e nxehta mbeten ende Athina e Selaniku me 492 dhe 491 raste përkatësisht, por ndërkohë vazhdojnë me ritme shqetësuese të regjistrojnë numër të madh të prekurish Drama ,147, Pella , 122, Larisa ,110 dhe Serres 105 të gjitha qytete të Greqisë së Veriut që përballojnë edhe ato, gjendje dramatike në spitalet e tyre.

Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – Mali i Zi, zbut masat kufizuese/ Situata është përmirësuar ndjeshëm
12/01 22:40
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Greqi, përplasen bandat shqiptare/ Ekzekutohet babai, djali mbeti i plagosur
11/01 21:44
Top News – Mali i Zi `ndryshon mëndje`/ Hiqet testi i koronavirusit në kufi!
11/01 21:38
Përplasje e armatosur në Athinë, vriten babë e birë! Dyshohet për përleshje mes bandave shqiptare
11/01 18:40
Top News – Situata e koronavirusit / Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë
08/01 12:25