Pa titull, një vepër në shitje ekskluzivisht nga Agron Hoti – Artkand
15/06/2024 17:56

Agron Hoti- Pa titull, teknikë mikse mbi kanavacë, 180x180, viti 2024, çmimi fillestar 6000 euro. Kontaktoni në 00355686047773 I lindur në Shqipëri më 27 maj 1970, ai e filloi karrierën e tij artistike gjatë studimeve në gjimnaz. Në moshën 14-vjeçare ai tashmë mori pjesë në ekspozitën e tij të parë, duke marrë dy çmime (skulpturë dhe vaj në pëlhurë). Pas rënies së Murit të Berlinit, si shumë bashkëkombës të tij, Agron Hoti kaloi kufirin për në Greqi për pesë ditë dhe me vështirësi të shumta dhe mbërriti në Athinë në janar të vitit 1992. Në kryeqytetin helen, artisti hapi studion e tij të parë dhe për dhjetë vjet punoi në skulptura dhe ikona bizantine. Në vitin 2001 ai kaloi kanalin e Otrantos me një motobarkë klandestine dhe kështu mbërriti në Itali. Ai vendos menjëherë të kthehet në Itali dhe Verona bëhet shtëpia e tij e re, ku mund të mburret ende me studion e tij të artit dhe galerinë e tij në një nga zonat më të bukura të qytetit të Veronës. Ai u vendos si artist edhe në Itali, duke ekspozuar veprat e tij në Torino, Milano dhe Venecia, duke u konfirmuar edhe ndërkombëtarisht falë ekspozitave në Nju Jork, Paris, Shangai, Kazablanca dhe Tel Aviv. Agron Hoti është i vetmi artist i huaj që ka një vepër në Parlamentin gjerman.

Pristinus, një vepër për dlirësinë nga Ilir Bala – Artkand
20/07 17:29
Kur Lasgushi i shkruante të dashurave, me vepra Cene dhe Bala, ngjyrat në kokteilet e verës – Artkand
20/07 17:18
Debati mbi varrimin, Bardhyli ‘ai nuk fliste për ikjen’ – Artkand
20/07 17:17
Gota, fruta dhe liri në pesë natyra të qeta nga Adrian Cene – Artkand
20/07 17:11
Ngjyrat në kokteilet e verës, art ne kokteile – Artkand
20/07 17:09
Pristinus, një vepër për dlirësinë nga Ilir Bala, Trump/Van Gogh memja e vitit – Artkand
20/07 17:08
Adrian Cene potent në një natyrë të qetë, kapet rekordi për shitjen e fosilit – Artkand
20/07 17:06
Kur Lasgushi i shkurante Nafijes, Musine Kokalarit dhe të dashurave të tij – Artkand
20/07 17:04
Një program kushtuar Kosovës në artet pamore, Iris Elezi/ QKK inekzistente -Artkand
13/07 16:51
Luljeta Muçaj, pinjollë e familjes Rama, sjell tablotë Dridhje dhe Hapur- Artkand
13/07 16:50
Motra e krytarit të Prishtinës Përparim Ramës, si ishte të rritej në familjen Rama – Artkand
13/07 16:48
Lisi, një tablo frymëzuese për lartësitë e jetës – Artkand
13/07 16:45
Një pikturë që lidhet me të bukurën e natyrës nga Andon Krasniqi – Artkand
13/07 16:44
Iris Elezi ‘ po bëj film në mënyrë të pavarur, Qendra e Kinematografisë inekzistente’ – Artkand
13/07 16:42
Një abstraksion pa titull nga Qazim Xhylani – Artkand
13/07 16:41
Përjetoi një aksident me pasoja, artisti i kishte prirë nëpërmjet pikturës – Artkand
13/07 16:38
Ismail Kadare në sytë e shkrimtarëve të tjerë – Artkand
06/07 18:33
Ismail Kadare në art, i treti më shumë i pikturar pas Skënderbeut dhe Enver Hoxhës-Artkand
06/07 18:17
Robotët e së ardhmes, sfida ekzistenciale në shfaqen ‘ Fëmijët e Magjepsur’-Artkand
06/07 18:12
Rudolf Marku ‘Shqipëria nuk e ka vlerësuar Kadarenë’ zberthimi i Gjeneralit-Artkand
06/07 18:09