Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08/2021 17:15

Dobrosav Gavric, njeriu që janarin e vitit 2000 hyri me qetësinë më të madhe në hollin e një hoteli e qëlloi për vdekje komandin famëkeq paraushtarak të luftrave në ish-Jugosllavi, Željko Ražnatović të njohur ndryshe si “Arkani”, jetoi në Afrikën e Jugut për më shumë se një dekade nën identitet të rremë përpara se të zbulohej e të bënte llogaritë me ekstradimin në Serbi. U bë shpejt e qartë, sipas një raporti të rrjetit jo fitimprurës me seli në Zvicër, Iniciativa Globale kundër Krimit të Organizuar Transnacional, se një sërë serbësh që ishin vrarë në Afrikën e Jugut nga viti 2018 deri në 2020-tën ishin të lidhur me Gavric, formonin një pjesë të grupit të tij dhe kishin mbërritur fillimisht në këtë vend pikërisht per shkakun e Dobrosavit. Raporti theksonte se shumica e bandave të tilla kriminale, suksesin dhe praninë e tyre jashtë kufijve përfshirë këtu Europën Perëndimore, ia detyronin një brezi të mëparshëm gangsterësh të shkollës së vjetër nga ish Jugosllavia komuniste, disa prej të cilëve, fillimisht bënë karrierë si grabitës e kontrabandistë gjatë viteve të trazuara 1990. Por kush janë ata “me te tmerrshmit”?

Lindje Perëndim: Zaevit “i lëkunden këmbët”?! Ndikimi i faktorit shqiptar në një tërmet politik!
24/10 17:00
Lindje Perëndim: Kush e fiton luftën në Mesdhe me armatimet e reja?!
17/10 17:00
Lindje Perëndim/Kur “çirret maska”: Si vjedhin të “pandëshkuar” të pasurit dhe varfërohen popujt!
10/10 17:00
Lindje Perëndim: Skenaret e konfliktit Kosovë-Serbi dhe Shqipëria e Madhe!
03/10 17:00
Lindje Perëndim/ Rikthehet fantazma e konfliktit në Kosovë, loja “e pistë në hije” e Beogradit!
26/09 17:15
Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15