Lindje Perëndim: Ushtria greke shton arsenalin, turqit armatosen – ç`po vlon sërish në Mesdhe!
21/02/2021 17:15

Në kohën kur Greqia e Turqia më në fund u bindën të uleshin për një raund të ri negociatash, të arritur pas ndërmjetësimesh të mundimshme me shpresat e një kompromisi, Athina zyrtare vazhdoi nga ana e saj të vinte në jetë planet për të forcuar arsenalin e armëve. Marrëveshja me Francën për blerjen e e avionëve luftarakë Rafale 18 ishte hapi kryesor në këtë drejtim, dhe ministria greke e mbrojtjes lëvizi shpejt për të forcuar edhe sektorët e tjerë. Edhe pas ndryshimeve në kabinetin qeveritar në 4 janar, kreu I kësaj ministrie Nikos Panagiotopoulos, nuk lëvizi nga pozicioni. Prioritetet tashmë ishin të qarta: veprime të shpejta për forcimin e Forcave të Armatosura me sisteme të reja armatimi dhe burime njerëzore, përmirësimi I pajisjeve ushtarake ekzistuese dhe blerja e armëve të reja modern. Sot nuk po shihen më as “plagët që iu hapën ushtrisë” gjatë dhjetë viteve krize financiare. Forcat ajrore greke kanë siguruar tashmë Rafalet e fuqishme, F 16-ta të reja dhe pjesë për Mirage 2000-5, ndërsa kanë shfaqur interes të madh për të blerë avionin më të mire luftarak të botës, F-35. Përse ky nxitim? Grekët thonë se janë më të përgatitur se turqit për luftë, si qëndron e vërteta.

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00