Lindje Perëndim: Skenaret e konfliktit Kosovë-Serbi dhe Shqipëria e Madhe!
03/10/2021 17:00

Mbi një dekadë nga shpallja e pavarësisë së Kosovës, dhe thuajse po aq nga fillimi i dialogut për normalizimin e marrëdhënieve mes saj dhe Serbisë, konflikti i ngrirë Prishtinë-Beograd nuk është zgjidhur. Momente tensionesh që ngrenë herë pas here krye, si ai i bllokimit të dy pikave kufitare në veri të Kosovës nga serbët lokalë për shkak të përpjekjes për reciprocitet të targave, dëshmuan qartë se sa lehtë është rindezet sërish kjo fuci e fjetur baruti. BE-ja arriti që me ndërmjetësimin e saj t`i detyronte palët të gjenin gjuhën e kompromisit për një mrrëveshje, e cila në thelb megjithatë jep vetëm një zgjidhje të përkohshme të problemit. Tre vjet më parë, në një raport që mbetet aktual edhe sot, një grup përfaqësuesish të shoqërisë civile, think tank-esh dhe akademikë nga Serbia, Kosova e BE-ja, të bërë bashkë nga German Friedrich-Ebert-Foundation (FES) —hartuan katër skenarë afatgjatë të mënyrave sesi mund të evoluojnë marrëdhëniet Kosovë-Serbi deri në 2035-sën.

Lindje Perëndim: “Plani i fshehtë” për rrëzimin e Erdoganit, si po përgatitet rënia!
28/11 17:00
Lindje Perëndim/Skenaret e luftës NATO-Rusi: aleanca nis trupat nga Ramstein-i, ku sulmon Putin..!
21/11 17:00
Lindje Perëndim: Si e rrëmbeu mafia shqiptare kryeministrin e Belgjikës!
14/11 17:00
Lindje Perendim/ Si e gjunjezoi SHBA-ja Rusine per Kosoven, del dokumenti
07/11 17:00
Lindje Perendim: Me snajper drejt gazetarëve-Kandidati presidencial që po trondit Francën!
31/10 17:00
Lindje Perëndim: Zaevit “i lëkunden këmbët”?! Ndikimi i faktorit shqiptar në një tërmet politik!
24/10 17:00
Lindje Perëndim: Kush e fiton luftën në Mesdhe me armatimet e reja?!
17/10 17:00
Lindje Perëndim/Kur “çirret maska”: Si vjedhin të “pandëshkuar” të pasurit dhe varfërohen popujt!
10/10 17:00
Lindje Perëndim: Skenaret e konfliktit Kosovë-Serbi dhe Shqipëria e Madhe!
03/10 17:00
Lindje Perëndim/ Rikthehet fantazma e konfliktit në Kosovë, loja “e pistë në hije” e Beogradit!
26/09 17:15
Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15