Lindje Perëndim: Kush e fiton luftën në Mesdhe me armatimet e reja?!
17/10/2021 17:00

“Nuk kemi ndërmend t`i hyjmë një gare armatimesh me Turqinë”, deklaroi kryeministri grek Kyriakos Mitsotaqis gjatë vizitës zyrtare dy ditore në Paris, por duket sikur fjalët e tij nënkuptonin saktësisht të kundërtën. Këto komente, kreu i ekzekutivit grek i bëri në kohën kur Athina vuloste me Parisin zyrtar një marrëveshje 3 miliarde dollarëshe për blerjen e tre fregatave të reja franceze të pajisura me teknologjinë më të fundit, bisedimeve për një të katërt, tre korveta e 6 Raphale që e cojnë në 24 flotën e avionëve luftarakë të blerë prej Francës nga vendi ynë fqinj. Vetë Mitsotakis u shfaq i qeshur në foto me shefin e Elizesë Emmanuel Macron pas marrëveshjes që Athinës i jepte përvec armatimeve, edhe garancinë e mbështetjes franceze në rast konflikti, ndërs për Francën ishte një melhem mbi plagën e porsahapur nga pakti AUKUS, që i hoqi nga duart ujdinë tejet të leverdisshme miliarda dollarëshe të nëndetesëve të saj konvencionale me Australinë. Në kushte të tilla, është e kuptueshme që komentet e kryeministrit grek iu dukën si “hi syve” Rexhep Tajip Erdoganit. Por edhe ky i fundit nuk ka qëndruar duarkryq e po farkëton aleancat e tij. Si rreshtohen tani palët dhe si ndryshon balanca e fuqisë në Mesdhe?

Lindje Perëndim: Rendi i ri botëror, si po përgatisin heshturazi elitat “Rivendosjen e Madhe”!
05/12 17:00
Lindje Perëndim: “Plani i fshehtë” për rrëzimin e Erdoganit, si po përgatitet rënia!
28/11 17:00
Lindje Perëndim/Skenaret e luftës NATO-Rusi: aleanca nis trupat nga Ramstein-i, ku sulmon Putin..!
21/11 17:00
Lindje Perëndim: Si e rrëmbeu mafia shqiptare kryeministrin e Belgjikës!
14/11 17:00
Lindje Perendim/ Si e gjunjezoi SHBA-ja Rusine per Kosoven, del dokumenti
07/11 17:00
Lindje Perendim: Me snajper drejt gazetarëve-Kandidati presidencial që po trondit Francën!
31/10 17:00
Lindje Perëndim: Zaevit “i lëkunden këmbët”?! Ndikimi i faktorit shqiptar në një tërmet politik!
24/10 17:00
Lindje Perëndim: Kush e fiton luftën në Mesdhe me armatimet e reja?!
17/10 17:00
Lindje Perëndim/Kur “çirret maska”: Si vjedhin të “pandëshkuar” të pasurit dhe varfërohen popujt!
10/10 17:00
Lindje Perëndim: Skenaret e konfliktit Kosovë-Serbi dhe Shqipëria e Madhe!
03/10 17:00
Lindje Perëndim/ Rikthehet fantazma e konfliktit në Kosovë, loja “e pistë në hije” e Beogradit!
26/09 17:15
Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15