Lindje Perëndim/Kur “çirret maska”: Si vjedhin të “pandëshkuar” të pasurit dhe varfërohen popujt!
10/10/2021 17:00

100 milionë dollarë të shpenzuara fshehurazi nga Mbreti Abdullah i II-të i Jordanisë me shtëpi luksoze në pjesë të ndryshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës; një super vile me pamje nga deti ne Monako në emër të një gruaje ruse e cila fitoi papritur pasuri marramendëse pasi lindi, sic thuhet, një fëmijë nga shefi i Kremlinit, Vladimit Putin; një kryeministër si ai cek, Andrej Babis, që e portretizonte veten si luftëtar të paepur kundër biznesit jotransparent të offshoreve, por rezultoi dhe vetë me llogari në parajsat fiskale jashtë vendit; Po, Pandora`s Papers shkaktuan një tërmet të vërtetë nëpër botë. Gjetjet e Konsorciumit Ndërkombëtar të Gazetarëve Hulumtues ekspozuan mënyrën sesi elitat dhe të korruptuarit përdorën llogari bankare jashtë vendeve të tyre për të mbrojtur pasuritë nga taksat ose për të fshehur fitimet nga veprime të parregullta. Emrat e 100 miliarderëve, 30 liderëve botërorë dhe 300 zyrtarëve publikë në mbarë globin ishin skanimi më konkret i bërë shtrirjes së operacioneve sekrete offshore që kanë prekur politikat financiare globale. Kishte aty ministra financa nga Holanda në Pakistan, ish kryeministra e president e kompani të mëdha, një provë tjetër e dhimbshme e faktit se pyetja: a është e mundur një botë më e barabartë- duket e destinuar të mbetet retorike.

Lindje Perëndim: Rendi i ri botëror, si po përgatisin heshturazi elitat “Rivendosjen e Madhe”!
05/12 17:00
Lindje Perëndim: “Plani i fshehtë” për rrëzimin e Erdoganit, si po përgatitet rënia!
28/11 17:00
Lindje Perëndim/Skenaret e luftës NATO-Rusi: aleanca nis trupat nga Ramstein-i, ku sulmon Putin..!
21/11 17:00
Lindje Perëndim: Si e rrëmbeu mafia shqiptare kryeministrin e Belgjikës!
14/11 17:00
Lindje Perendim/ Si e gjunjezoi SHBA-ja Rusine per Kosoven, del dokumenti
07/11 17:00
Lindje Perendim: Me snajper drejt gazetarëve-Kandidati presidencial që po trondit Francën!
31/10 17:00
Lindje Perëndim: Zaevit “i lëkunden këmbët”?! Ndikimi i faktorit shqiptar në një tërmet politik!
24/10 17:00
Lindje Perëndim: Kush e fiton luftën në Mesdhe me armatimet e reja?!
17/10 17:00
Lindje Perëndim/Kur “çirret maska”: Si vjedhin të “pandëshkuar” të pasurit dhe varfërohen popujt!
10/10 17:00
Lindje Perëndim: Skenaret e konfliktit Kosovë-Serbi dhe Shqipëria e Madhe!
03/10 17:00
Lindje Perëndim/ Rikthehet fantazma e konfliktit në Kosovë, loja “e pistë në hije” e Beogradit!
26/09 17:15
Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15