Lindje Perëndim: Droga, kartelet dhe lufta që vetë qeveria e Meksikës po i bën DEA-s amerikane!
28/02/2021 17:15

Joe Biden i mori në dorë frerët e Shteteve të Bashkuara me në mendje zhbërjen e disa politikave të paraardhësit. Riparimi i marrëdhënieve të Amerikës me partnerët ndërkombëtare ishte në krye të listës së prioriteteve. Por me fqinjin jugor, Meksikën, duket se kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet vërtet. Trumpi shkaktoi indinjatë të madhe me etiketimin polemizues të bërë meksikanëve gjatë fushatës së vet elektorale si “ hajdutë, si njerëz që sjellin me vete drogë e krim”, e me ndërtimin e murit kufitar që duhet të frenonte fluksin e emigrantëve të paligjshëm. Bideni nuk është aspak I prirur të ndjekë të njëjtën linjë. Por faktet janë kokëforta. Përpos të qënit njëri prej partnerëve më të mëdhenj tregtarë të Amerikës, Meksika është në të njëjtën kohë burimi më I madh I trafikimit të heroinës, kokainës dhe metamfetaminës në SHBA. Të dy vendet ndajnë padyshim mes tyre interesin e përbashkët për të rrudhur fuqinë e karteleve të drogës. Në përpjekjet e tyre megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë ndeshur në një problem për të cilin nuk para flitet hapur: vete qeverinë meksikane.

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00