Lindje Perëndim: A do të guxojë Irani të sulmojë SHBA? Skenaret e konfliktit!
28/03/2021 17:15

Mediat amerikane raportuan me shqetësim së fundi pohimet e dy oficerëve të lartë të shërbimit secret, të cilët folën në kushte anonimati, por mesazhin e përcollën fort e qartë. Sipas tyre, komunikimet e përgjuara nga Agjensia e Sigurisë Kombëtare tregonin se Garda Revolucionare iranianen kishte diskutuar organizimin e sulmeve të stilit “Uss Cole” kundër bazës ushtarake Fort McNair pranë kryeqytetit. Arsye për t`u vënë në lëvizje kishte. Sulmi kamikaz I vitit 2000 ndaj luftanijes amerikane USS Cole në portin e Adenit në Jemen, I kushtoi jetën 17 marinsave dhe dëshmoi cënueshmerinë përballë mësymjeve të tilla të cilat edhe pse jo të mëdha në përmasa e organizim, mund të shkaktojnë shumë dëm. Shërbimet e inteligjencës nuk u mjaftuan me kaq. Sipas tyre, iranianët kishin vënë në shënjestër edhe zv/shefin e shtabit të përgjithshëm, gjeneralin Joseph M. Martin. Plani ishte të nisnin fillimisht nga infiltrimi dhe mbikqyrja e bazës.

Lindje Perëndim: Qeliza të rralla, nitrogjen i lëngshëm-si po bëhen të pavdekshëm miliarderët!
19/09 17:15
Lindje Perëndim/ 11 shtatori:dy orët që ndryshuan SHBA dhe hijet e dyshimit: “Asnjë hebre i vrarë”?
11/09 17:15
Lindje Perëndim: Përse Amerika ka humbur çdo luftë që prej Luftës së Dytë Botërore?
05/09 17:15
Lindje Perëndim: Eutanazia, dilema e madhe morale: Është ndihmë apo vrasje?!
31/08 18:00
Lindje Perëndim:Kush janë “Të tmerrshmit” e Ballkanit, që kanë kapur tregtinë e paligjshme globale!
29/08 17:15
Lindje Perendim/ Kush i financoi vërtet talebanët, çfarë nuk u tha kurrë nga lufta e Afganistanit
22/08 17:15
Lindje Perëndim: Kur armikun e ke në telefon, kush qëndron pas “të tmerrshmit” Pegasus!
01/08 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim: UFO-t, cfarë fshehu raporti i Pentagonit? Çfarë ka në ishujt Solomon?
18/07 17:15
Top Channel/ Lindje Perëndim: BE zgjohet nga gjumi, investime gjigande në Ballkan “kundër Kinës”!
11/07 17:15
Top Channel/Lindje Perëndim-Çfarë e pret planetin? Apokalipsi i klimës: Vapa mbytëse, vetëm fillimi!
04/07 17:15
Lindje Perëndim: Robert Schuman, përse po bëhet shenjtor themeluesi i BE-së?
27/06 17:15
Lindje Perëndim: Në sitën e Amerikes, plani “sekret” i Bidenit për Ballkanin
20/06 17:15
Lindje Perëndim: Si ia doli mashtruesi turk të largohej me 2 miliardë USD nën hundën e policisë!
13/06 17:15
Lindje Perëndim: Plani i fshehtë i Kinës për të sunduar botën!
06/06 17:15
Lindje Perëndim: Sarkozy, Sanader, Gruevski: Kur të “paprekshmit”, nuk i shpëtojnë dot drejtësisë!
30/05 17:15
Lindje Perëndim: Lodhja e Ballkanit nga pritja e zgjerimit, a po zgjohet më në fund BE?
23/05 17:15
Lindje Perëndim: Fundi i një epoke, gabimi që bëri Merkel dhe që po i kushton pushtetin CDU-së
16/05 17:15
Lindje Perëndim/ Grushti i shtetit ne Francë, kush po “kërkon kokën” e Emmanuel Macron?
09/05 17:15
Lindje Perendim: “Top-destinacioni i verës”, strategjia që përdori Greqia për të rihapur turizmin!
02/05 17:15
Lindje Perëndim: Ndryshimi i kufijve kush po kërkon të ndezë ‘fuçinë e barutit’ në Ballkan
24/04 18:00