Bllokohet ngritja e Kushtetueses/ KED: Tre kandidatë u tërhoqën, 6 nuk plotësuan kriteret
18/07/2020 15:05

KED pas mbledhjes të një dite më parë thotë se u tërhoqën nga kandidimi aplikantët Klodian Rado, Prel Martini dhe Envi Hicka. KED ndaloi kandidimin për mangësi të një apo disa kushteve të parashikuara nga Kushtetuta dhe ligji të Besnik Mucit, Ardita Alsulajt, Vasil Bendos, Dedë Kasnecit, Shaqir Hasanajt që kishte aplikuara për vendet vakante të shpallura nga presidenti dhe parlamenti , si dhe për Vjosa Bodo aplikante për dy vendet vakante shpallur nga presidenti Meta. Që të jetë funksionale Gjykatës Kushtetuese i duhet një përbërje nga 9 anëtarë. Tre anëtarë emërohen nga Presidenti, tre anëtarë zgjidhen nga Kuvendi dhe tre anëtarë zgjidhen nga Gjykata e Lartë. Momentalisht Gjykata Kushtetuese përbëhet nga vetëm nga 4 gjyqtarë kushtetues . Ato janë Vitore Tusha, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari dhe Fiona Papajorgji.

Top Channel/ U ndanë çmimet “Konkurs 2022”. Mbi 700 pjesëmarrës ekspozuan foto dhe video
27/01 02:28
Top News – Abuzimet me legalizimet, përfundojnë në SPAK 3 drejtues të Kadastrës Berat
26/01 22:21
Top News – Thika, pas një sherri në Durrës/ Një i plagosur, dy autorët shpallen në kërkim
26/01 22:01
Top Channel / “Vjosa”, veshja nga stilisti ‘Christopher Raxxy’ në javën e modës në New York
26/01 21:16
Top News- Nano nuk tërhiqet nga paralajmërimet/ 4 ultimatumet për më shumë rend dhe siguri
26/01 20:23
Top News- Italia pa president!/Dështon votimi, kush është favorit për kreun e vendit
26/01 19:57
Top Channel/ Nisma “Konkurs 2022″/ Rama merr pjesë në ndarjen e çmimeve fituese
26/01 19:52
Top Channel/ Sherr me thika mes të rinjve në Durrës, plagoset 20-vjeçari
26/01 19:51
Top Channel/ Të moshuarit e vetmuar/ Në qendrën sociale në Kombinat marrin shërbim 250 të moshuar
26/01 19:16
Top Channel/ Mungesa e shiut shpëtoi fermerët, netët me temperaturat nën 0 nuk dëmtuan bujqësinë
26/01 19:15
Top News- SHBA, mesazh të prerë Serbisë!/Asnjë pikëpyetje për territoret e Kosovës
26/01 19:14
Top News- Një anëtar më pak në Kushtetuese/ Bllokohet zgjedhja, nuk ka kuorim për votim
26/01 18:24
Top News- Femrat sundojnë ‘krimin e rrugës’/ Thika, mjeti që vajza sulmojnë për xhelozi
26/01 18:18
Top Channel/Militantët e Berishës presin me protesta Bashën në Korçë/ Demokratët tension me policinë
26/01 18:11
Top News – Dorëheqja e papritur në Shkodër/Basha emëron Alibeajn drejtues të 3 qarqeve
26/01 17:36
Top News – Basha pritet me protesta në Korçë, pankarta e parrulla kundër kryedemokratit
26/01 17:31
Top Channel/ Ministrja Kumbaro: Do të bëjmë rivlerësim të zonave të mbrojtura, ka ndryshime
26/01 16:57
Top Channel/ “Nesër të gjithë nxënësit në shkollë”, Kushi: Miratohet marrëveshja me Izraelin
26/01 16:57
Top News-Nxënësit rikthehen në shkollë!/Kushi-Ja pse nuk u mbyllën çerdhet dhe kopshtet
26/01 16:37
Top News – Aksident i frikshëm/ Dy makina përplasen ‘kokë më kokë’, një person i plagosur rëndë
26/01 16:14