149-vjetori i lindjes së Fishtës/ Përfundon restaurimi i shtëpisë ku ka jetuar shkrimtari
23/10/2020 15:58

Sot është 149 vjetori i lindjes se kolosit të letrave shqipe At Gjergj Fishta pikërisht në ketë dhomë ka kaluar një pjesë të jetës së tij dhe ka shkruajtur vargje të shumta për vite me radhë figura dhe vepra e Fishtës u la në harresë dhe rikonstruksioni i kësaj shtëpie duket si një dritë shprese sipas studiuesit dhe botuesit të veprës së Fishtës, Frano Kulli. “Shtëpia e Fishtës u restaurua por tani sipas Paulin Zefit kjo shtëpi duhet të kthehet në muze në të kundërt kjo do të shkojë sërish drejt degradimit”, tha Frano Kulli. “Familjarët e Fishtës gjithashtu shprehen mjaft të lumtur se Fishta tashmë do të lartësohet nga të gjithë”, tha Paulin Zefi. “Figura më e madhe dhe më e fuqishme e letërsisë shqiptare është ati françeskan Atë Gjergj Fishta , i cili më shumë se cilido shkrimtar tjetër i dha shprehje artistike shpirtit kërkues të Shtetit të ri sovran shqiptar”, tha Agron Ndoka, stërnip i Fishtës.

Personazhet e Roland Tashos/ Ekspozita me 60 personalitetet e veshur me kostume popullore
26/11 19:56
Kur vendosej alfabeti/ Muzeu kombëtar përkujton etërit themelues të gjuhës shqipe
25/11 15:33
Salloni i vjeshtës/ Ekspozitë në Shkodër me punimet 50 artistëve
25/11 12:29
Poezitë e Bardhyl Londos/ Vjen botimi i ri, por edhe përkthimet në përmbledhjen “Prilli i hidhur”
24/11 19:55
“Bukurshkrimi” i Adrian Pacit/ Instalacioni i artistit vendoset në një nga sheshet e Tiranës
23/11 15:43
Takimi online me shkrimtarët/ Lexuesit kanë mundësi përmes aplikacionit “Panairi i Librit”
22/11 20:23
Artistja me grep/ Vajza nga Mamurrasi që krijon duke endur në mënyrën e gjyshes
21/11 16:02
Koleksionisti i orëve/ Lokali në Tiranë me mbi 350 orë
16/11 19:56
Librat shiten online/ Edhe pas panairit, aplikacioni do vijojë të funksionojë
16/11 15:45
Ndahen çmimet e panairit të librit/ Këtë vit organizimi u bë online për shkak të pandemisë
15/11 12:42
Arkiva digjitale, akses në të gjithë dokumentet që disponojnë fondet arkivore në nivel kombëtar
15/11 12:26
Mbretëresha e vargjeve të këngës/ Sonte në “Exclusive” një dokumentar për poeten Zhuliana Jorganxhi
15/11 12:24
Karikatura për dy kohë/ Sarkazma që përcjellin parullat komuniste në ditët e sotme
14/11 19:57
Si të blini libra online? Këtë vit Panairi i Librit nuk mbahet në mënyrën tradicionale
13/11 15:39
“Noe” e gazmend Lekës/ Ekspozita e piktorit të njohur, një histori përmbytjesh
12/11 19:52
Çelet panairi i librit/ Ofertat e më shumë se 40 shtëpive botuese i gjeni online
12/11 19:51
Mjeshtri i polifonisë në Mallakastër/ Guri Rrokaj kërkon më shumë interes për iso polifoninë
12/11 12:41
Lamtumira e Koço Devoles/ Aktori i njohur u përcoll në banesën e fundit
10/11 19:59
Festivali i poezisë në Sarandë/ Fituese shpallet poetja Vojsava Nelo
10/11 16:50
Rapsodët mblidhen në Lezhë/ Festivali i 11-të folklorik tipologjik kombëtar
10/11 14:05