100 vjetori i Arshi Pipës/ Përkujtimi nga qendra Kombëtare e Librit dhe leximit
28/07/2020 15:50

Unë mund te heq dorë nga gjithcka, përvecse nga mendimi. Ajo është e mira ime më e madhe, e mira ime absolute. Kështu shkruan Arshi Pipa, një mendimtar aq i sinqertë dhe i vërtetë si ai, sot do të festonte 100 vjetorin e lindjes. Për arsimtarin, gjuhëtarin, publicistin dhe autorin e munguar të letërsisë shqipe Qëndra Kombëtare e Librit dhe Leximit organizoi një takim. “Një personazh, i cili për gati gjysmë shekulli ishte i censuruar ne Shqipëri. Por që tashmë vjen i plotë megjithë dimensionin e veprës së tij për t’u përkujtuar në këtë 100 vjetor si një njeri, i cili e ka lartësuar mendimin dhe sidomos kritikën letrare në vend”.

Diskutime për antikitetin/ Durrësi, qyteti ku fshihet origjina
01/10 12:44
Dita botërore e përkthimit/ Brenda vitit 2021 do të ngrihet institucioni i urdhrit të përkthyesit
30/09 19:53
Nudo në skenën e teatrit/ Aktori i dramës Bosh: Ka ardhur koha të jetë normalitet
29/09 19:57
Vangjel Kozma rikthehet në Portokalli/ Spektakli i humorit nga 4 tetori në ekranin e Top Channel
29/09 15:43
Nis festivali i teatrit/ Elbasan, shfaqjet në mjedise të hapura
29/09 13:03
Ekspozohen 30 ikona të restauruara/ Aktivitete në ditën kombëtare të trashëgimisë kulturore në Korçë
29/09 13:00
Përkujtimore nga kalldrëmet/ Goditje çekanësh në Gjirokastër për mjeshtrin e gurit Muhedin Makrin
29/09 12:29
Piktura me pallatet që nuk janë më/ Ekspozitë e piktorit nga Shijaku, Ermir Llaftiu
29/09 12:24
Edhe teatri i operas, privat/ Dirigjenti Zhani Ciko: Nuk e imagjinoj tërësisht privat
28/09 15:42
Shuhet Goran Paskaljeviç/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 20:09
Vdes Goran Paskaljevic/ Regjisori i bashkëprodhimit të parë shqiptaro-serb “Muajt e Mjaltit”
27/09 12:47
Ndahen çmimet e TIFF/ Edicionii 18 këtë vit u zhvillua online
25/09 20:11
“Zafest” do bëhet online/ Nisi Festivali me poezi dhe aktivitete
25/09 12:35
Ekspozohen dokumentet e rralla/ Ekspozita në 140-vjetorin e Çerçiz Topullit
25/09 12:22
Dokumentari për Minella Borovën/ Rrëfimi për emigracionin e vështirë në Argjentinë larg publikut
24/09 19:57
“Biri” i Flutura Açkës/ Libri më i ndjerë dhe më personal i shkrimtares për djalin që humbi para kohe
23/09 20:03
Festival i muzikës baroke/ Interpretimet në sallat e muzeut kombëtar
22/09 15:34
“Violinisti gjirokastrit”/ Filmi kushtuar skulptorit Arben Bajo
22/09 12:32
Nisi Tirana Intenational Film/ Sot premiera rajonale e filmit “Liqeni im” i Gjergj Xhuvanit
19/09 20:08
Ekspozitë në kohën e covidit/ Fototeka Marubi ekspozon punimet e fotografit Dedë Jakova
18/09 13:02