Sulm me armë në një shkollë në SHBA, 5 të plagosur
14/11/2019 19:37

Një tjetër sulm me armë zjarri në një shkollë në shtetet e bashkuara. Të paktën pesë vetë janë plagosur pasi një person i armatosur hapi zjarr në oborrin e një gjimnazi në Kaliforni, një prej të cilëve humbi jetën në spital. Dy nga të plagosurit e tjerë, janë sipas mjekëve në gjendje kritike. Ngjarja ndodhi në shkollën e mesme Saugus në Santa Clarita, në veri të Los Angelosit, pak minuta para se mësimi të fillonte. Policia e përshkroi autorin si një mashkull aziatik, i veshur me të zeza dhe konfirmoi se ai ishte ndaluar. Sipas LA Times, bëhet fjalë për një 15 vjecar. Shkolla, bashkë me ambjentet përreth u izoluan. Imazhet video nga helikopterët tregonin oficerët e policisë përreth shkollës dhe të plagosurit që largoheshin me ambulanca. Në 2018, në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë regjistruar tetë raste të ngjashme me viktima në shkolla; në total, viktimat kanë qenë 30. Ndërsa në tetë muajt e parë të 2019, në SHBA ka patur 283 sulme me armë zjarri, ose të shtëna në masë, që klasifikohen rastet në të cilët ka të paktën katër të plagosur, përjashtuar autorët e sulmit. Shumë shkolla në shtetet e bashkuara kanë kryer stërvitje për rastet e sulmeve me armë zjarri në vitet e fundit. Sipas Washington Post, më shumë se 230 mijë të rinj janë përballur me dhunë me armë zjarri në shkolla që nga masakra në shkollën Columbine, në Kolorado, në 1999.

Top News – Eurodeputetët e PE/ Kërkojnë liberalizimin për Kosovën
07/07 21:46
Top News – Spitali në Romë/ Ndan binjakët e bashkuara në kokë
07/07 20:47
Top News – Kryeson Japonia/ Pasaportat më të fuqishme në botë
07/07 20:40
Top News – Studimi në Britani/ 22% e të prekurve me simptoma
07/07 19:25
Top News – Murtaja bubonike/ OBSH: Për momentin nuk ka rrezik
07/07 19:18
Top News – Presidenti i Brazilit/ Bolsonaro preket nga koronavirusi
07/07 19:16
Top News – Angli, mbyllen 3 pube/ Të dehurit nuk ruajnë distancën
07/07 18:57
Top News – Lufta ndaj Hiv-Aids/ Koronavirusi rrezikon përparimet
07/07 18:56
Top News – Nudo e pa maska në liqen/ Itali, gjoba të majme për turistët
07/07 18:26
Top News – Skandali në SHBA/ Kopje të kasetave të Epstein
07/07 18:21
Top News – Rikthehet izolimi/ Melburni mbyllet për gjashtë javë
07/07 18:18
Top News – Temperaturat në Arktik/ Qershori, me i nxehti i regjistruar
07/07 18:01
Top News – Pretendohet se s’ka infeksione me Covid/ Misioni i OBSH-së ‘zbarkon’ në Turkmenistan
07/07 15:31
Top News – Macron shkarkon ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner
07/07 15:02
Top News – Italia ndjen mungesën e turistëve amerikanë
07/07 14:55
Top News – Lufta e tarifave BE-SHBA: Kërcënim me taksa 100%
07/07 12:55
Top News – Ushtria gjermane/ Stërvit qentë për të gjetur Covid
07/07 11:58
Top News – Ish ndihmësja e Melania Trump, rrëfime “eksplozive” në librin e ri!
07/07 11:37
Top News – Spanja dhe Suedia/ Dyshime mbi imunitetin e tufës
07/07 11:18
Top News – Seul, spektakël në qiell/ Mesazhe sensibilizimi me drone
06/07 22:40