Zhvillohet “Divani lunxhot”/ Festivali i përvitshëm mbahet në kushte pandemie
09/11/2020 12:53

“Divani Lunxhot” një festival i përvitshëm, shumëplanësh i traditës së zonës së Lunxhërisë është kthyer në eventin kulturor më të rëndësishëm në rrethinat e Gjirokastrës. Festivali edhe pse i diktuar nga protokolli i masave për Covid 19 ngjiti në skenë në edicionin e tij të 6-të, përveç ansamblit “Lunxhëria” edhe 10 grupe të tjera polifonike nga Shqipëria dhe diaspora. Drejtuesit e ansamblit të Shpatit në Elbasan morën pjesë në event duke sjellë motivet më të vjetra të krahinës. Grupi Zëri i Bilbilit krijoi një këngë për festivalin për të përshëndetur përpjekjet e artit për ti mbijetuar situatave të vështira. Divani Lunxhot edhe këtë vit ka sjellë në vëmendje ruajtjen e kostumeve tradicionale dhe përcjelljen e dijenive dhe teknikave të qepjes së tyre. Dhoksati një nga 100 fshatrat e përzgjedhur si destinacione turistike, është duke ofruar që prej verës së kaluar edhe shërbimet e para në këtë fushë.

“Mur”, një libër për miqtë/ Artisti pamor Vladimir Myrtezaj sjell botimin e parë
15/01 19:44
77 vjetori i Fatos Kongolit/ Mirënjohje nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit
12/01 20:04
Panair shopping/ Nëpërmjet aplikacionit mund të blini edhe Lactodefense Plus
12/01 19:59
Bust për aktoren Hajrie Rondo/ Skulptori frymëzohet nga mjeshtëria e aktores së njohur
11/01 19:59
EXCLUSIVE/ Petro Marko, Pasionari i fundit
10/01 11:22
Loja e vjetër/ Besart Kadia , nga trilleri politik në politikë
08/01 12:39
Poeti që shkruan në italisht/ Julian Zhara ka përkthyer edhe disa nga autorët më të mirë shqiptarë
07/01 19:57
Radio italo-shqiptare/ Radio e parë në kohë lufte
07/01 12:31
“Fjalët e qiririt” këndohen në Vjenë/ Rrëfimi i artistit shqiptar, Saimir Pirgu sonte në “Exclusive”
03/01 12:48
Vargje poezie dhuratë/ Shkrimtarja që shet poezi të personalizuara
31/12 19:49
Humbje dhe Festim! Në shtëpinë e Rita Petros
31/12 13:00
Këngë Krishtlindjesh/ Koncerti i formacionit të tunxhit në skenë të hapur
28/12 20:05
“Lexohet shumë pak”/ Përparim Kabo shpjegon arsyet dhe fenomenin
25/12 19:56
Krijimtari në kohë pandemie/ Shumë vepra u shkruan, ndërkohë leximi mori rëndësi gjatë izolimit
24/12 19:57
Krijimtari nga dritarja/ Në studion plot ngjyra të piktorit Helidon Haliti
23/12 20:02
“Homazh grave shkrimtare”/ Mira Meksi flet për çmimin Romani më i mirë
21/12 19:54
Familja Buza, tre breza piktorësh/ Exclusive sjell sonte rrugëtimin përmes ngjyrave
20/12 11:48
“Hinterlandi i Kuq”/ Pas 10 vitesh Mustafa Nano sjell vëllimin e dytë
18/12 19:51
Sondazhi për personazhin e vitit/ Votimi në faqen zyrtare të Top Channel në Internet
17/12 19:56
100 libra në italisht për Tiranën/ 50 autorë shqiptarë ndër vite rrëfejnë historinë e kryeqytetit
17/12 19:55