Top News – Vuçiç thirrje Përëndimit / ‘Mos mbështesni veprimet e dhunshme të Kosovës’
17/10/2021 19:01

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq u bëri thirrje vendeve perëndimore, përfshirë Britaninë e Madhe, që të përmbahen nga mbështetja e “veprimeve të dhunshme të autoriteteve të Prishtinës”, siç ishin ato në veri të Kosovës. Në fillim të kësaj jave autoritetet në Kosovë ndërmorën një aksion anti-kontrabandë në disa komuna të vendit përfshirë atë të Mitrovicës së Veriut. Ky operacion është përcjellë me protesta të dhunshme të serbëve lokalë. Në përleshjet midis policisë dhe protestuesve janë lënduar 20 veta, në mesin e tyre zyrtarë policorë. Vuçiç në një intervistë për televizionin serb Prva akuzoi Britaninë e Madhe se ishte pas veprimit të fundit të autoriteteve të Kosovës, të cilat dërguan njësitë speciale në veri të Kosovës, ku jeton popullata shumicë serbe. I pyetur nëse ka pasur reagim ndaj këtyre kritikave, Vuçiq tha se kishte "vërejtje dhe biseda jozyrtare". "Mjafton që unë t'u them atyre të lexojnë deklaratën e ambasadës së tyre në Prishtinë. Unë gjithmonë do të dëshiroj të kem marrëdhëniet më të mira me Britaninë e Madhe, ata na ndihmuan shumë me prokurimin e vaksinave AstraZeneca. Por, mos na fyeni inteligjencën tonë", u tha Vuçiç gazetarëve pasi vizitoi selinë e Agjencisë Informative të Sigurisë në Beograd. Tensionet e fundit pasuan ato të muajit shtator kur veriu i Kosovës u bllokua nga serbët lokalë pasi aty u vendosen forcat speciale të Kosovës për të garantuar zbatimin e masës së reciprocitetit në çështjen e targave të automjeteve me Serbisë. Kosova dhe Serbia ranë dakord në Bruksel më 30 shtator për një zgjidhje të përkohshme që përmes letrave ngjitëse të qarkullojnë veturat e njëra tjetrës në të dyja vendet.

Top News-4 të dërguar specialë në Ballkan / Kush po punon në rajon në emër të Perëndimit
03/12 17:28
Top News- Si po punojnë Vuçiç dhe Putin/Kundër Kosovës dhe stabilitetit në Ballkan
03/12 16:33
Top News – 45 viktimat e aksidentit tragjik / Mbërrijnë në Shkup, lamtumirë me ceremoni zyrtare
03/12 13:17
Top News – Sekreti i ish-ministrit Lleshaj! / Haradinaj: Desha të shembja kufirin me Shqipërinë
03/12 13:14
Top News – Shtatë të arrestuar në Bosnje / Të dyshuar për krime lufte në vitet 92-95
03/12 12:07
Top News – Kosovari që luftoi krah ISIS / Prokuroria speciale ngre aktakuzë, shkoi në Irak e Siri
03/12 11:53
Top News-Shqiptari me emrin e një poeti rus/I dënuar për trafik kokaine merr pasaportë greke
02/12 15:27
Top News-Shqiptari me emrin e një poeti rus/I dënuar për trafik kokaine merr pasaportë greke
02/12 15:25
Top News- NATO, në alarm për Ballkanin/Situata në Kosovë dhe Bosnjë, e rrezikshme
02/12 13:25
Top News- Çpo ndodh në Ballkan…!/Pas BE dhe SHBA, edhe Britania emëron të dërguar special
02/12 12:43
Top News- Vuçiç, ‘telashe në shtëpi’/Pse po bllokojnë rrugët qytetarët në Serbi?
02/12 12:37
Top News- Shumë pranë Shqipërisë/Zbulohet rasti i parë me variantin Omicron në Greqi
02/12 12:04
Top News-Vrasja që shkatërroi bandën e policëve/Zbulohet bossi grek, 30 mijë € për të “larë” imazhin
02/12 11:36
Top News-Palët në tavolinën e bisedimeve/Borrel, një këshillë për Vuçiç dhe Kurtin
01/12 21:00
Top News-Greqia e gjunjëzuar nga koronavirusi/75 viktima dhe 6200 raste të reja në 24 orë
01/12 19:39
Top News-Shqiptari kthehet në Shkup, pas aksidentit tragjik në Bullgari me 45 të vdekur
01/12 15:55
Top News – Karabinieri takon vajzën diabetike / E merr nga Kosova në Itali për ta kuruar
01/12 13:33
Top News-Gjermania t’i ‘tërheqë veshin’ Serbisë/Thirrja eurodeputetes përplas Brukselin e Beogradin
01/12 13:12
Top News- Rusia do çojë trupa në Bosnjë…!/Çfarë u bisedua mes Putin dhe Dodik në Moskë
01/12 12:43
Top Channel/ Çështja ‘Kareli’: Dënime më të lehta për 12 gardianët
01/12 12:00