Top News – Vrasja e 20-vjeçarit me ngjyrë/ Policia e Minesotës-ishte aksidentale
13/04/2021 13:04

Vrasja e një të riu me ngjyrë nga një oficer policie në qytetin amerikan Brooklyn Center, në Minnesota, ishte një aksident. Të paktën ky është versioni i dhënë nga shefi i policisë. Daunte Ëright, 20 vjec, u qëllua pasi oficeri donte të pëdrorte një goditës elektrik por gabimisht nxorri armën. Oficeri u identifikua më pas si Kim Potter, që ka punuar për policinë e Brooklyn Center prej 26 vitesh. Vdekja e Ëright, ka ndezur protesta dhe një ndalim qarkullimi është shpallur nga ora 19.00 deri në orën 6 të mëngjesit... Sidoqoftë, mbrëmjen e të hënës, turmat e sfiduan ndalim qarkullimin dhe u mblodhën për natën e dytë të protestës para rajonit të policisë. Dëshmitarët thanë se kishte patur shpërthime dhe policia ishte goditur me shishe. Forcat e rendit ndërkohë përdorën gazin lotsjellës dhe granatat tymuese. Tensionet në Mineapolis, janë të larta ndërkohë që vijon gjyqi ndaj një ish oficeri të akuzuar për vrasjen e George Floyd. Presidenti Joe Biden tha se “nuk ka justifikim” për dhunën dhe plaçkitjet që shpërthyen në Bruklin Senter. "Bëj thirrje për paqe dhe qetësi,” tha presidenti në një deklaratë për gazetarët në Shtëpinë e Bardhë. “Duhet të dëgjojmë nënën e Dauntes që po bën thirrje për qetësi”.

Top Channel/ Përleshjet anti-qeveritare vijojnë edhe gjatë ndeshjes së futbollit në Kolumbi
14/05 20:31
Top Channel/ Këmbësoria e ushtrisë izraelite dislokohet në kufi me Libanin – Pa koment
14/05 20:31
Top Channel/ Bombat izraelite godasin bankën palestineze në qytetin e Gaza – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Ishulli i Kretës mirëpret turistët pas rihapjes së plotë të Greqisë – Pa koment
14/05 20:30
Top Channel/ Fëmijë palestinezë të vrarë nga sulmet izraelite në Beit Hanoun – Pa koment
14/05 20:28
Top Channel/ Luftanija bërthamore Pyotr Veliky dhe qyteti Severomorsk, në Arktikun rus
14/05 20:27
Top Channel/ Lufta Izrael-Palestinë/ Çfarë qëndrimi po mban SHBA në këtë konflikt?
14/05 20:08
Top News – Bitcoin, viktimë me emrin e Elon Musk/ Si e kuptoi britanikja që humbi 9 mijë paund
14/05 19:47
Top News – Harta e Covid, Shqipëria mbetet gri/ Evropa publikon hartën, ja shtetet pa probleme
14/05 19:45
Top News – ‘Ciao ciao bambini’/ Itali, në pikiatë numri i lindjeve
14/05 18:12
Top News – Shiste kokainë për paratë e spitalit/ Trafikanti shqiptar çudit policinë britanike
14/05 18:10
Top News – Dritë nga vizonët ‘Zombie’/ Danimarka, energji nga miliona kafshë me covid
14/05 18:04
Top News – Rikthehet fantazma e Titanikut/ Kinë, turistët një natë në anije si çifti i filmit
14/05 16:04
Top News – Të lash pantallonat, apo borxhet…/ Fituesja e lotarisë humb biletën, kërkon paratë
14/05 16:03
Top News – ‘Jo’ ndryshim kufijsh/ Presidenti slloven-rajoni të anëtarësohet në BE
14/05 12:54
Top News – Akuza të reja për Gruevskin/ Tani dyshohet edhe për përvetësim fondesh
14/05 12:03
Top News – ‘Colonial’ paguan hakerat/ SHBA, rifillon furnizimi me karburante
14/05 12:01
Top News – Certifikata vaksinimi false/ Shqetësim mes autoriteteve të sigurisë
14/05 12:00
Top News – Varianti indian ‘mbjell’ frikë/ Britania e Madhe në alarm-po përhapet shumë shpejt
14/05 11:57
Top News – Të vaksinuarit heqin maskat/ SHBA lehtëson masat për ata që i kanë marrë 2 dozat
14/05 11:35