Top News – Viktimat e tërmetit në Kroaci/ Përballen tani me një dimër të vështirë
15/01/2021 14:36

“Dimri po tregon dhëmbët”, thotë 75 vjeçarja Bara Vrbanac ndërsa ngadalë ngjitet mbi kamperin e mbuluar nga bora ku po jeton, pasi shtëpia e saj në kroacinë qendrore u dëmtua rëndë nga tërmeti i muajit të kaluar. Ajo e saja është mes qindra familjeve që janë strehuar në kampera, kontenierë dhe streha të tjera pasi shtëpitë e tyre u bënë të pabanueshme nga tërmeti që i mori jetën shtatë personave. Dimri është i ashpër tashmë në Kroacinë qendrore, që është në të njëjtën kohë edhe një nga më të varfrat e vendit. Në Sisak, ku tërmeti u regjistrua, papunësia është thuajse sa dyfishi i asaj në nivel kombëtar. Si edhe shumë të tjerë, Vrbanac është ende e tronditur pasi dridhjet e tokës vazhdojnë ende edhe disa javë pas tërmetit të 29 dhjetorit, që dëmtoi ndërtesa, shkolla dhe shtëpi. Por ajo nuk do të lërë tokën dhe kafshët e saj. Gjatë ditës, ajo hyn ndonjëherë në shtëpinë e dëmtuar, por fle në kamperin që i është dhuruar, i mbuluar me një mushama plastike ngjurë blu që e mbron nga bora. Brenda ka një ngrohës elektrik, farë pranë krevatit. Në qytetin e afërt të Petrinjës, reshjet e borës kanë mbuluar tashmë çatitë e shembura dhe malet me tulla dhe mbeturina që ende mund të shihen nëpër rrugë. Bora ka mbuluar madje edhe lulet dhe qirinjtë e vendosur në vendin ku mbeti e vdekur një 13 vjeçare, pasi tërmeti rrënoi ndërtesën ku ajo ndodhej. Në qendër të Petrinjës, dhjetëra persona ndërkohë qëndrojnë në rallë për vakte të ngrohta, të përgatitura në kamionçina të vogla nga kuzhinierë kroatë, disa me yje michelin. Qindra restorante nga i gjithë vendi janë hedhur në ndihmë.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31