Top News – Vendimi i Google/ 1 mld usd për lajme me licencë
01/10/2020 20:34

Google do ti paguajë botuesve më shumë se 1 miliardë dollarë gjatë tre viteve të ardhshme përmes një programi të ri për lajme të licensuara. Gjigandi i teknologjisë ka nënshkruar marrëveshje licensimi me rreth 200 botues në vende të përzgjedhura me plane për të shtuar edhe të tjerë dhe për tu zgjeruar gjeografikisht. Google, bashkë me facebook, kontrollon një pjesë të madhe të parave që vijnë nga reklamat e që dikur i shkonin botuesve në sektorin e lajmeve. Reduktimi i të ardhurave nga reklamat kanë cuar në redaksi më të vogla dhe në reduktim të burimeve për të treguar historitë lokale. 1 miliard dollarët e shpenzuara për licensimin e lajmeve, është mënyra me të cilën Google i tregon botuesve se është e angazhuar të paguajë për gazetari të cilësisë së lartë dhe të mbështesë një industri në vështirësi. Marrëveshjet e licensimit u njoftuan në qershor, dhe janë pjesë e një produkti të ri të quajtur Neës Shoëcase, ku botuesit pjesmarrës mund të kujdesen dhe të vendosin vetë për mënyrën se si do ta prezantojnë historinë e tyre në platformë. Përmbajtja shfaqet si një histori dhe botuesit mund të lidhin me të, artikuj të ngjashëm etj, për të inkurajuar kështu shikuesit që të klikojnë në sajtet e tyre për të lexuar më shumë. Google do të paguajë disa botues që të bëjnë artikuj që do të jenë lirisht të aksesueshëm për të paabonuerit.

Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15
Top News – Vaksina e oksfordit/ Reagim imunitar tek të moshuarit
26/10 20:14
Top News – Presidenti turk/ Të bojkotojmë mallrat franceze
26/10 20:13
Top News – Sondazhi për pandeminë/ Besim tek teoritë e rrezikshme
26/10 20:12
Top News – Evrope, bie mbështetja/ Pandemia dëmton populizmin
26/10 19:28
Top News – Pas kater muajsh… Melburni del nga izolimi
26/10 19:19
Top News – Itali, masat e reja/ Kundërshtohen nga bizneset në vend
26/10 19:18
Top News – Skulptura e Giacomettit/ Pritet të kalojë 100 milionë usd
26/10 19:16
Top News – `Mos na bojkotoni`/ Franca, apel vendeve arabe
26/10 19:11
Top News – `Pse qesh Melania`/ Plasin teoritë konsiprative
26/10 18:22
Top News – Lufta për Karabakun/ Nuk mban as armëpushimi i ri
26/10 14:52
Top News – Shkupi zyrtar në alarm/ Rekord vdekjesh nga koronavirusi
26/10 14:50
Top News – `Me kë garoj e dashur`/ Biden harron live emrin e rivalit
26/10 14:42
Top News – 138 infektime të reja/ Rikthehet sëmundja në Kinë, por…
26/10 12:51
Top News – Shefi i stafit me Covid, por Mike Pence nuk izolohet
26/10 12:07
Top News – Vaksina për Babagjyshin/ Washington-i heq dorë nga plani
26/10 12:07
Top News – Katër vjet pas tërmetit të frikshëm/ Në Amatrice, ende s’ka kompensim
26/10 12:06