Top News – Vaksina po vjen! SHBA: Duhet vijuar me masat
30/11/2020 12:00

Dy ekspertë të lartë të Shteteve të Bashkuara për koronavirusin siguruan amerikanët se vaksinat kundër pandemisë së shpejti do të bëhen të disponueshme, por paralajmëruan që mosmarrja e masave paraprake kundër përhapjes së virusit para asaj kohe mund të jetë me pasoja katastrofike. “Mendoj se do të kemi vaksina të mjaftueshme deri në fund të vitit për të imunizuar 20 milion amerikanë. Por populli amerikan duhet të bëjë atë që duhet derisa ajo vaksinë të jetë e shpërndarë gjerësisht”, tha për CNN Admirali Brett Giroir, kreu i testimeve për virusin në Shtëpinë e Bardhë. Ai i cilësoi dy vaksina të mundshme, të cilat tani janë nën shqyrtimin e Administratës Amerikane për Ushqimin dhe Barnat, si “shpëtimtare për jetën”, duke shtuar se “kjo i jep fund pandemisë”. Ndërsa Dr. Anthony Fauci, eksperti kryesor për sëmundjet infektive në vend, tha se “ndihma po vjen” dhe se sasia fillestare e vaksinave mund të jetë e disponueshme nga mesi i dhjetorit. Dr. Fauci tha se ekspertët e shëndetit “e kuptojnë lodhjen” e amerikanëve me masat për parandalimin e ekspozimit ndaj virusit. Por ai tha se mbajtja e maskave mbrojtëse dhe respektimi i distancimit fizik “kanë efekt”. Miliona amerikanë kufizuan grumbullimet e tyre tradicionale familjare për festën vjetore të Falënderimeve të enjten e kaluar, megjithatë miliona të tjerë injoruan paralajmërimet e ekspertëve të kujdesit shëndetësor kundër udhëtimeve për të vizituar të afërmit.

Top News – Irani, `festë` për largimin e Trump: Biden t’i rikthehet paktit bërthamor
20/01 14:17
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Top News – Një teatër, bunker, mobilje italiane/ Nga burgu, Navalny denoncon vilën sekrete të Putin
20/01 12:14
Top News – `Bomba` e Clinton dhe Pelosi/ Trump në telefon me Putin gjatë sulmit në Capitol
20/01 11:54
Top News – Lamtumira e Donald Trump: Bëmë atë për të cilën erdhëm!
20/01 11:32
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia, gati të ndërmarrë veprime ligjore
20/01 11:32
Top News – Në ditën e tij të fundit, Trump shpëton nga burgu ish këshilltarin
20/01 11:29
Top News – Dy operacione në tru e tragjedi personale/ Sot inaugurohet Presidenti më i vjetër në SHBA
20/01 10:08
Top News – Pfizer vonon vaksinat/ Italia detyrohet të rishohë planin e imunizmit
19/01 23:38
Top News – Pishinat e palestrat të mbyllura/ Bavarezët i kthehen notit në ujëra të acarta
19/01 22:17
Top News – Në orët e fundit në detyrë/ Pompeo: Kina po bën gjenocid mbi ujgurët
19/01 22:04
Top News – Rekord i ri viktimash/ Britani e madhe, 1610 të vdekur nga koronavirusi
19/01 21:59
Top News – Ajër i ndotur mbi qytet/ Milano vendos të ndalojë duhanpirjen
19/01 21:55
Top News – Etna ofron spektakël/ Lumenj llave nga krateri juglindor – Pa koment
19/01 21:23
Top News – Kokainë me qymyr dhe oriz! 12 të arrestuar në Spanjë, droga nga Brazili
19/01 21:22
Top News – Vaksinat për Ballkanin Perëndimor/ BE pas kritikave-mekanizëm për t’i siguruar
19/01 20:16
Dendias: Greqia zmadhohet/ “Miljet në detin jon japin 13 mijë kilometra katrore”
19/01 20:06
Top News – Policia gjen veprën e vjedhur/ Muzeu i mbyllur nga covid, nuk e dinte që mungonte
19/01 19:59
Top News – Ceremoni si asnjë tjetër/ Uashington, gjithçka gati për inaugurimin
19/01 19:58
Top News – Plani i BE për vaksinimin/ 70 përqind e popullatës së rritur deri në qershor
19/01 19:54