Top News – Trafikoi 613 kg kokainë/ Shtyhet seanca për Arbër Çekaj, refuzon mbrojtjen
23/04/2021 14:10

Gjykata e posaçme e Apelit ka rrëzuar kërkesën e Arbër Çekaj i cili kërkonte të mos gjykohej me gjykim të shkurtuar. Menjëherë pas refuzimit të kërkesës Cekaj vendosi të largohej nga seanca dhe deklaroi se nuk donte të mbrohej më nga dy avokatët Maks Haxhia dhe Neshat Fana. Seanca e radhës u shty për në 7 maj ku prokuroria do të paraqesë konkluzionet dhe gjykata do të japin vendimin. Prokuroria fillimisht kërkoi 21 vite burg për Çekaj, por pas gjykimit të shkurtuar, përfitoi ulje me 1/3-tat dhe u dënua me 14 vite burg. Arbër Çekaj është pronari “Arbën Garden”, magazinave brenda të cilave u kapën 613 kg kokainë dy vite më parë. Ndërkohë vetëm disa javë më parë, babai i tij u zbulua me një tjetër sasi prej 49 kg kokainë, Selim Çekaj. Ashtu si edhe i biri, Selimi ndoqi të njëjtën rrugë dhe skemë për të fshehur kokainën. Kjo pasi sasia e drogës ishte futur në pjesët metalike të një kontenieri i cili ishte nisur nga porti i Guajakilit në Ekuador, kishte bërë një ndalesë në Mersini të Turqisë dhe destinacioni final ishte Porti i Durrësit.

Top Channel/ Breshëri shkatërron të mbjellat në fshatin Mabë të Lezhës
14/05 22:51
Top News – Djali plangprishës i forcave RENEA/ Një kg kokainë, 3 të arrestuar si trafikantë
14/05 22:02
Top Channnel/ Operacioni që vuri në pranga efektivin e RENEA/ Policia jep detajet
14/05 20:53
Top News – Rrjet kriminal në gjysmën e Evropës/ Kush është shqiptari me pasurinë marramendëse
14/05 20:10
Top Channel/Agjentët e BKH janë pa rroga/Zvarritjet me ndryshimet ligjore lënë pa trajtim punonjësit
14/05 19:58
Top Channel/ U shtuan 120 mijë të varfër/ Raporti i bankës botërore: Shkak pandemia por edhe tërmeti
14/05 19:54
Top Channel/ Greqia u hap për turizëm/ Pret turistë nga BE, SHBA. Kufiri me Shqipërinë i mbyllur
14/05 19:52
Top Channel/ Covid preku më pak alergjikët/ Mjekët tregojnë arsyet se përse ndodhi ky fenomen
14/05 19:48
Top Channel/ Të shtunën vendimi për Beratin/ Përfaqësuesit ligjorë të PD përplasen në KAS
14/05 19:40
Top News – Kushtetuesja rrëzon padinë e Gjuzit/ Prova të pamjaftueshme për zgjedhjet lokale 2019
14/05 18:19
Top News – Aksident tragjik, dy të vdekur/ Lushnje, taksisti dhe pasagjerja humbën jetën
14/05 18:13
Top News – Ilir Meta, ‘fati’ të çon në Indonezi! ‘Impeachment’ zë dhe presidentin e Shqipërisë
14/05 18:13
Top News – Vendimi absurd i Greqisë/ Kapshtica ende do të mbetet e mbyllur
14/05 18:09
Top News – Paratë e doktorit të korruptuar/ Sekuestro preventive pas vendimit të SPAK
14/05 18:03
Top News – Deputetët hetojnë humorin presidencial/ ‘Ka shpërthime, të merret në konsideratë’
14/05 18:02
Top News – Individët me të ardhura mbi 2 mln lekë/ Tatimet njoftim për plotësimin e formularit
14/05 16:37
Top Channel/ Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i riu që u arratis zbulon si i hoqi prangat
14/05 16:13
Top News – Beteja për Vjosën/ ’Të shpëtojmë’ lumin e fundit të egër të Evropës
14/05 15:44
Top Channel/ Ishmi, lumi më i ndotur/ Aksioni për pastrimin e grykëderdhjes së lumit në det
14/05 15:31
Top Channel/Kërkohej për vrasjen e Everest Çakës, i iku policisë me pranga në duar.Flet i arratisuri
14/05 15:29