Top News/ Tokio 2020, ‘nga shiu në breshër’/ Pas Covid-19, një tajfun kërcënon Lojrat Olimpike
24/07/2021 16:36

Sikur të mos mjaftonte COVID-19, tani Lojrat Olimpike të “Tokio 2020” i kërcënon edhe një Tajfun i fortë. Tajfuni, i teti i këtij sezoni, po kalon Paqësorin dhe po shkon drejt Honshusë, ishulli kryesor i Japonisë. Parashikohet që ai ”të zbarkojë” të martën në rajonin Kanto, i cili përfshin edhe Tokion. ”Masa të caktuara po merren për t’u përgatitur për stuhinë”, tha zëdhënësi i komitetit organizator, Tayaka Masa. Nuk është e pazakontë që ngjarjet olimpike të vonohen për shkak të motit të keq. Një zonë subtropikale me presion të ulët mbi oqeanin Paqësor kërcënon të formojë një stuhi dhe ajo po shkon drejt qytetit olimpik të Tokios. Në prag të këtij tajfuni të fuqishëm, të gjitha garat e sporteve të ujit janë afruar me nga një ditë duke parë se të gjithë meteorologët po e paralajmërojnë një ndryshim të madh atmosferik. Garat çerekfinale nuk do të zhvillohen më ditën e hënë siç ishin parashikuar, por ditën e dielë.

Top News – Flakni telefonat kinezë/ Lituania-Nuk janë të sigurtë
22/09 23:01
Top News-Bazë e dytë në Kretë…/Greqia armatoset kundër Turqisë
22/09 22:55
Top News-Rritet numri i të infektuarve/Humbin jetën 67 persona nga Covid në Itali
22/09 22:51
Top News-‘Zbutet’ Macron/ Franca rikthehen ambasadorin në SHBA
22/09 22:48
Top Channel/ Digjen brirë rinoceronti në fushatën anti-gjueti në Indi
22/09 22:22
Top Channel/ Policia përleshet me protestuesit anti-pandemi në Melbourne të Australisë
22/09 20:47
Top Channel/ Llava apokaliptike i afrohet detit në ishullin spanjoll pas vullkanit
22/09 20:47
Top Channel/ ‘Pusi i Ferrit’: Eksploruesit arrijnë fundin e humnerës në rërën e Jemenit
22/09 20:43
Top Channel/ Tentativë vrasjeje ndaj ndihmësit të presidentit të Ukrainës
22/09 20:41
Top News – ‘Nuk e heqim veton’/ Bullgaria mban peng hapjen e negociatave
22/09 19:42
Top News – OBSH në alarm nga gripi/ ’Këtë dimër do jetë më problem se covidi’
22/09 19:03
Top News- Kundër maskave e vaksinave/ Fushata e partisë gjermane
22/09 18:59
Top News – BE të njohë vaksinat kineze e ruse/Hungaria presion unionit
22/09 18:41
Top News – E vrau se i kërkoi të vinte maskën / Kancelarja Merkel dënon krimin ‘e tmerrshëm’
22/09 18:12
Top News – ‘Hidhni telefonat kinezë!’ / Ministria e mbrojtjes në Lituani palajmëron banorët
22/09 16:58
Top News – Pasagjerja ndjehet keq e vdes në bord / Avioni i British Airways bën ulje emergjence
22/09 16:53
Top Channel/ Përplasja Kosovë-Serbi për targat, çfarë thotë marrëveshja e Brukselit?
22/09 16:06
Top Channel/ Moderatorin e “lë zemra” nga tërmeti, skiatorët të pashqetësuar!
22/09 16:05
Top News- E pagëzuar ‘Magnificent’/ Prezantohet monedha gjashtëkëndore e ‘Paris 2024’
22/09 16:01
Top News – ‘Gëlltit’ rrugë e shtëpi / Llava e vullkanit Cumbre Vieja i afrohet detit
22/09 15:56