Top News – Të mëdhenjtë e botës/ Nis samiti i G7-ës, takimi i parë fizik pas 2 vitesh
04/05/2021 14:07

Ministrat e Jashtëm të ekonomive udhëheqëse në botë, do të diskutojnë të martën në Londër ballë për ballë, pas më shumë se dy vjetëve. Takimi i ministrave në samitin e shtatë vendeve më të industrializuara - G7 – pritet të ketë në qendër të diskutimeve mënyra të reja sesi ky grup mund të mbrojë rregullat ndërkombëtare nga kërcënimet e jashtme. Sekretari i Jashtëm britanik Dominic Raab do të udhëheqë diskutimet për krizën në Mianmar, si dhe marrëdhëniet me Rusinë, Kinën dhe Iranin. Ai ka thënë se beson që ekziston mundësia për të luftuar “sfidat e përbashkëta dhe kërcënimet në rritje”. Grupi i G7-ës përbëhet nga Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara, Kanadaja, Franca, Gjermania, Italia dhe Japonia. Australia, India, Koreja Jugore dhe Afrika Jugore janë ftuar si mysafirë të samitit treditor, ndërkohë që Mbretëria e Bashkuar tenton të thellojë lidhjet me rajonin Indo-Paqësor.

Top Channel/ Myslimanët në Gaza përjetojnë ferrin, Erdogan kërkon ndihmën e Papës!
17/05 17:14
Top Channel/ Çfarë po gatuhet? Vuçiç braktis samitin e Sllovenisë, s`ka marrëveshje për kufijtë!
17/05 17:14
Top News – Masakër mbi palestinezët/ Erdogan kërkon ndihmën e Papës-sanksione Izraelit
17/05 16:58
Top News – ‘Metroja’ e Hamasit/ Rrjeti nëntokësor që izraeli ka nën shënjestër…
17/05 16:58
Top News – Një tigër në arrati/ Tmerroi Hjustonin për një javë të tërë
17/05 16:57
Top News – Shembet sinagoga/ Izrael, dy viktima dhe mbi 160 të plagosur
17/05 16:11
Top News – Bella Hadid zemëron Izraelin/ ’Kërkon hedhjen e hebrenjve në det…’
17/05 16:11
Top News – Miss Universi 2021/ Përfaqësuesja e Meksikës rrëmben kurorën
17/05 15:27
Top News – Vaksina në formë pilule/ Fauçi konfirmon-po punojmë me pfizer, vjen shpejt
17/05 15:26
Top Channel/ OBSH jep alarmin: Puna me orar të zgjatur, mund “t`ju vrasë”!
17/05 15:15
Top Channel/ Pas valës shkatërrimtare të Covid, Indisë i afrohet cikloni “përbindësh”
17/05 15:14
Top New – Kanali i suezit me dy korsi/ Nis zgjerimi i udhës së rëndësishme detare
17/05 14:56
Top Channel/ Asnjë vdekje nga varianti Indian, ekspertët: vaksina mbron 97%!
17/05 14:29
Top Channel/ Bill Gates i dalin “të palarat”, përse e larguan nga këshilli drejtues
17/05 14:28
Top Channel/ Vrasja e 20 vjecares në Greqi, grabitësit informacione për 100 mijë euro në banesë
17/05 14:06
Top News – Pas njoftimit të ndarjes…/ Bill Gates nën akuza për tradhëti bashkëshortore
17/05 13:12
Top News – Lufta kundër terrorizmit/ SHBA dhe Pakistani bashkojnë forcat
17/05 13:11
Top News – UNICEF i bën apel G7-ës/ Dhuroni vaksina për vendet e varfra
17/05 13:09
Top News – Sikur të mos mjaftonte covidi…/ Një ciklon i tmerrshëm kërcënon tani Indinë
17/05 13:09
Top News – Orët e gjata të punës/ Studimi i OBSH-vrasin 745 mijë njerëz në vit
17/05 12:23