Top News – Task-forca antikorrupsion/ Haradinaj del kundër qeverisë
24/10/2020 18:20

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, partneri kryesor i kryeministrit Avdullah Hoti, ka dalw kundër vendimit të Qeverisë së Kosovës për mbylljen e njwsisw anti-korrupsion. Në një postim në rrjetin social Facebook, Haradinaj ka thënë se fundi I task forces ne fjale, e cila po hetonte raste te profilit te larte, shkakton pasiguri juridike. “Puna e tyre ka treguar që askush nuk është i paprekshëm nga drejtësia. Normalisht ka pasur shumë gjëra qw duhen pwrmirwsuar dhe kjo task-forcë të fuqizohet, qoftë nga rishikimi funksional ose nga rekomandimet e partnerëve strategjik si SHBA-ja dhe BE-ja", shkruan ai. kryeministri Hoti reagoi menjehwre. Po pwrmes facebookut, Hoti u pwrgjigj se Hoti në Facebook, shkroi se qeveria është e vendosur për të forcuar rendin ligjor dhe se ‘siguria juridike garantohet vetëm duke respektuar Kushtetutën, ligjet dhe institucionet shtetërore’. “Politika nuk duhet të përzihet në drejtësi. Drejtësia duhet ta bëjë punën sipas ligjit, e jo sipas vendimeve të qeverisë. Kthimi i ligjshmërisë dhe kushtetutshmërisë në vend duhet të jetë angazhim i të gjithëve”, ishte mesazhi I tij. Qeveria e Kosovës vendosi njw jave mw parw mbylljen e Task-Forcën anti-korrupsion me pretendimin se kjo cwhtje tani duhet të rregullohet me legjislacionin e funksionimit të Këshillit Prokurorial dhe se mandati i EULEX-it, tashmë ka ndryshuar.

Top News – Kosovë, 13 viktima/ Covid, 609 të infektuar të rinj
24/11 21:41
Top News – Kosovë, bilanc negative/ Covid, 12 vdekje, 645 raste të reja
23/11 19:21
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ 10 të vdekur, 707 raste të reja
22/11 17:43
Top News – Pandemia në Kosovë/ Rekord viktimash, shumë infektime
21/11 19:16
Top News – Rekord gjobash në Kosovë/ Nuk respektuan masat e covid-19
21/11 16:26
Top News – Eshtrat në Kizhevak/ Zbulimi falë fotove nga ajri
20/11 16:17
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi/ Lajçak: Kyç bashkëpunimi me SHBA-në
20/11 16:16
Top News – Vjedhje spektakolare/ Grabitet banka me eksploziv
20/11 11:58
Top News – Sherr për të pagjeturit/ Rrahje në kuvendin e Kosovës
19/11 17:57
Ish-luftëtarë të UÇK-së, akuza Bashës/ Përsërisin deklaratën e 2013-ës: Trego provat e rrejshme
19/11 15:41
“Basha të dorëzojë kasetën”/Flet Safet Krasniqi, njeriu që e ndihmoi Bellanicën të xhironte masakrën
18/11 19:38
Top News – Kosovë, ministrja e jashtme/ Serbia po fsheh gjurmët e genocidit
18/11 19:34
Top News – Ish krerët e UÇK-se/ Mbrojtja- gjykimi të bëhet në 2022
18/11 15:16
Top News – Falas për qytetarët/ Kosova, 1.2 mln vaksina anti covid
18/11 11:25
Top News – Mbi 40 mijë faqe material kundër ish-krerëve të UÇK-së
18/11 11:01
Top News – Bllokon Shkupin/ Sofja, `jo` nisjes së bisedimeve!
17/11 19:38
Top News – Vjosa Osmani me covid/ U infektua nga të afërmit
17/11 18:18
Top News – Covid 19 në Kosovë/ Përplasje të ashpra në kuvend
17/11 17:07
Top News – Të pagjeturit e Kosovës/ Serbi, zbulohen eshtra shqiptaresh
16/11 21:25
A është i besueshëm Milaim Bellanica? Dëshmia e tij u bë kryelajm i mediave më të mëdha në botë
16/11 15:15